در نشست رسانه ای گروه موسیقی «شیلر»، کریستوفر ون دیلن سرپرست گروه از علاقه به همکاری با هنرمندان ایرانی در آینده‌ای نزدیک خبر داد.

تماشاگران ما را ذوق زده کردند/ قول همکاری با هنرمندان ایرانی

به گزارش «اول فای» و به نقل از مهر، نشست رسانه ای گروه موسیقی «شیلر» به سرپرستی کریستوفر ون دیلن پنجشنبه بعدازظهر ۲۳ آذر ماه در تالار بزرگ وزارت کشور برگزار شد.

کریستوفر ون دیلن در ابتدای این نشست رسانه ای بیان کرد:

"من ۱۰ سال پیش به ایران آمدم و همان زمان با اتومبیل به شهرهای اصفهان، تبریز و شیراز سفر کردم و در آن مدت نیز از مهمان نوازی ایرانی ها بسیار لذت بردم کما اینکه همواره دنبال این فرصت بودم که یک بار دیگر در ایران حضور پیدا کنم. به هر صورت از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و نیروی انتظامی قدردانی می کنیم که همراه با برگزار کنندگان کنسرت شرایط مناسبی را برای برپایی کنسرت فراهم کردند."

**تغییر حال و هوای کنسرت ها متناسب با ذائقه مخاطبان

وی با اشاره به نحوه فعالیت های گروه «شیلر» در طول چند سال اخیر ادامه داد:

"موزیک مملو از احساسات است و ما در این بیست سالی که از فعالیت های گروه «شیلر» می گذرد تمام تلاشمان را انجام دادیم تا همواره روی موسیقی که تولید می شود تغییرات زیادی را متناسب با زمان و ذائقه مخاطبان اعمال کنیم. ما در این راه دوست داریم با زبان صلح و دوستی و آزادی نیز همراه با هنرمندان ایرانی فعالیت هایی را انجام دهیم کما اینکه در این روزها آهنگ های ایرانی زیادی را گوش می دهم و مشغول فکر کردن هستم که چگونه می توان با هنرمندان ایرانی پروژه مشترکی را اجرا کرد اما به طور حتم بعد از چند هفته آینده تمرکز بیشتری روی این موضوع خواهم کرد که بتوانم از این طریق با هنرمندان ایرانی فعالیت هایی را داشته باشیم."

ون دیلن در رابطه با قطعات اجرایی کنسرت گروه «شیلر» در ایران و تفاوت های آن با کنسرت های دیگر این مجموعه بیان کرد:

"ما از برگزاری کنسرت در ایران خیلی ذوق زده هستیم و برایمان افتخار بسیار بزرگی است که موزیک تولید شده گروه ما در جای دیگری از دنیا همچون کشور ایران توانسته تا این حد با استقبال مخاطبان روبرو شود. درباره انتخاب قطعات کنسرت هم باید بگویم که وقتی من اجرای موزیک را آغاز می کنم در برخی از قطعات متناسب با حال و هوای برنامه و نوع احساسات مخاطب کار را هدایت می کنم بنابراین ممکن است این فضا با برگزاری کنسرت در کشوری دیگر متفاوت باشد. آنچه برای من در برگزار کنسرت ها مهم است احساسات و قلب من در اجراست که امیدوارم توانسته باشد با مخاطبان ایرانی ارتباط برقرار کند."

**هیچ وقت از تماشاگران کنسرت هایمان فیلمبرداری نکردیم، اما ...

وی تصریح کرد:

"گروه شیلر یک گروه دو طرفه است که یک طرف آن تم های آرام و عاشقانه و یک طرف آن تم های پرهیجان و انرژی است. خوشبختانه در ایران به دلیل تنوع مخاطبان ما هر شب برنامه متفاوتی را پیش روی مخاطبان قرار خواهیم داد که طبیعتا نسبت به اجرای گذشته دارای تفاوت های محسوسی است. یک نکته هم بگویم که من از آغاز فعالیت های هنری ام تاکنون یک بار هم از تماشاگران فیلمبرداری نکرده بودم اما شور و هیجانی که تماشاگران ایرانی به ما دادند، باعث شد که ما حین اجرای برنامه از این صحنه های پرشور و هیجان تصویربرداری کنیم تا بعدها هموطنان ما با این مستندات پی به عالی بودن تماشاگران ایران ببرند که چقدر باورنکردنی ما را در اجرای برنامه کمک کردند."

این هنرمند مطرح دنیای موسیقی در بخش دیگری از صحبت های خود با اشاره به قابلیت های موسیقی ایرانی عنوان کرد:

"من حتی در خواب هم نمی دیدم که بتوانم روزی در ایران کنسرتی را اجرا کنم. این در حالی است که از چند سال گذشته بسیاری از دوستانم از کشور ایران تعریف و تمجید زیادی می کردند و همواره وقتی از این کشور به آلمان برای ما سوغات می آوردند آنچنان ذوق زده می شدم که دوست داشتم هر چه زودتر شرایط حضور در این کشور را داشته باشم. به هر حال با وجود اینکه موسیقی ایرانی با موسیقی آلمانی فرسنگ ها فاصله دارند اما مترصد این فرصت هستم که بتوانم به زودی قطعاتی را با این تم مشترک تولید کنیم."

ون دیلن در بخش پایانی صحبت های خود تصریح کرد:

"این پنج شبی که در ایران کنسرت داشتیم برای من لحظات بسیار لذت بخشی را رقم زد که تا پایان عمر آن را فراموش نخواهم و شما مطمئن باشید دیر یا زود به ایران می آیم تا برنامه جدید دیگری را برای مخاطبان اجرا کنیم."

**پیام های مثبت، تبعات بین المللی و یک کار خیلی سخت

کبیری عضو تیم برگزاری کنسرت گروه «شیلر» در ایران هم ضمن ارایه توضیحاتی پیرامون پروسه دریافت مجوز برگزاری این رویداد گفت:

"برگزاری این کنسرت ها به طور حتم باعث می شود که هم ارز کمتری از کشور خارج شود و هم موجب معرفی هرچه بهتر جمهوری اسلامی ایران در محافل بین المللی باشد. همین حالا هم ما کامنت هایی داریم که خوشبختانه مبتنی برای تبعات مثبت حضور گروه «شیلر» در ایران بود و امیدوارم فضا به گونه ای طراحی شود که این برنامه ها به طور مداوم اجرا شود."

مهدی کاشی عضو دیگر گروه برگزاری کنسرت هم درباره ماجرای صدور مجوز کنسرت های بین المللی در ایران گفت:

"خوشبختانه مسئولان دفتر موسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی همکاری بسیار خوبی در پروسه صدور مجوز داشتند و در این زمینه حمایت هایی انجام گرفت که جا دارد از همه نهادها و مجموعه های مرتبط با صدور مجوز قدردانی ویژه ای داشته باشم. به هر حال همه اهالی موسیقی می دانند برگزاری چنین کنسرت هایی در ایران واقعا کار سختی است اما با توجه به اینکه من و آقای کبیری از سال ها پیش دوست داشتیم چنین برنامه هایی در ایران برگزار شود این ریسک را انجام داده و با سایر همکاران فضای برگزاری کنسرت گروه «شیلر» را فراهم کردیم."

وی در پایان یادآور شد:

"ما در این برنامه از سود حاصل از کنسرت نیز کم کردیم و به جهت اینکه دوست داشتیم امکانات نوری این کنسرت متناسب با برگزاری کنسرت ها در اروپا باشد بیش از ۲۵۰ میلیون تومان صرف هزینه نور کردیم. این اولین کار ما برای برگزاری کنسرت «شیلر» در ایران نیست بلکه تصمیم داریم از این پس هر ۲ ماه یک بار کنسرت هایی این چنینی را برای مخاطبان برگزار کنیم."