مدیر ارشاد هرمز پیشنهاد داد: جایزه‌ای با نام خالو محمدقنبر هرمزی در نظر گرفته شود تا هرسال، یاد و شان آن بزرگوار حفظ شود.

جایزه‌ای با نام خالو محمدقنبر هرمزی محقق می‌شود؟

به گزارش «اولفای» و به نقل از خبرگزاری ایسنا، مهدی سلامتی- مدیر اداره ارشاد هرمز- در مراسم اختتامیه هفته هنری هرمز بیان کرد:

"خالو محمد قنبر همیشه به ما می‌گفت تا جایی که نفس دارم در کنارتان هستم و همین‌گونه هم شد. شاید خالو محمد قنبر تک و بی‌نظیر بود؛ اما ما هنرمندان و اساتید بسیاری داریم که باید قدرشان را بدانیم. از تمام عزیزانی که در این مدت با ما همراهی و همگامی کردند؛ مجموعه تئاتر باران که با ما در برگزاری هفته هنر هرمز نهایت همکاری را داشتند، سید عباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی که بعد از آن اتفاق با قلبی متواضع به اینجا تشریف آوردند و مرهمی بر زخم ما شدند، سعید اسدی و فاطمه ذوالقدر که در این روزها کنار ما بودند."

مراسم اختتامیه هفته هنر هرمز با حضور جمعی از مسئولان و هنرمندان شامگاه 16 آذر ماه در مجموعه تئاتر باران برگزار شد و در این مراسم همایون امیرزاده - مشاور اجرایی معاونت امور فرهنگی وزارت ارشاد-، مهدی شفیعی- مدیرکل هنرهای نمایشی-، فاطمه ذوالقدر -نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی و عضو کمیسیون فرهنگی مجلس-، سعید اسدی، احسان عبدی‌پور- کارگردان- و جمعی از هنرمندان و مسئولان استان هرمزگان حضور داشتند.

در شروع مراسم، پیام سید عباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی،توسط همایون امیرزاده - مشاور اجرایی معاونت امور فرهنگی وزارت ارشاد- قرائت شد.

امیرزاده در ادامه بیان کرد:

"خبر درگذشت هنرمند پیشکسوت موسیقی آیینی جنوب، مرحوم محمد هرمزی(خالو محمد قنبر) موجب تاسف و تاثر شد. اما مرگ شادمانه خالو قنبر در میانه صحنه به نوعی پرواز هنر هرمز بود و امیدوارم این صحنه‌ای که خالو قنبر برای هرمز به یادگار گذاشته به درستی حفظ شود. اما جا دارد از مدیران تئاتر باران تشکر کنم که با مهربانی این هفته هنر را به شایستگی برگزار کردند وپشت و پناه هنرمندان هرمز بودند، همین طور مدیر ارشاد جزیره هرمز و فرهادخوشه که دبیر اجرایی هفته هنر هرمز بود تشکر کنم."

**تقدیر از مدیر تئاتر باران در اختتامیه هفته هنر هرمز

در این مراسم با حضور همایون امیرزاده، مهدی شفیعی، فاطمه ذوالقدر، سعید اسدی و مهدی سلامتی لوح‌ تقدیر به فهیمه امن زاده مدیریت مجموعه تئاتر باران به پاس حمایت،همراهی و همگامی در برگزاری هفته هنر هرمز اهدا شد.

امن‌زاده ضمن خیرمقدم به هنرمندان و مسئولان گفت:

"اختتامیه قرار نبود که به این شکل برگزار شود، ما افتتاحیه بسیار پرشور و هیجانی داشتیم و قرار ما برای اختتامیه نیز به همین نحو بود؛ اما متاسفانه مرگ خالو محمد قنبر هرمزی باعث شد که ما چند روزی در سوگ او بنشینیم. ما یک هفته با هنرمندان هرمزی در اینجا زندگی کردیم و من چیزهای زیادی از آن‌ها یاد گرفتم. این عزیزان شور و عشقی دارند که آن را به ما نیز منتقل کردند و هنرمندان هرمز مطمئن باشند ما تا جایی که توانایی و بضاعت داریم، هیچگاه تنهایشان نمی‌گذاریم. در پایان من از مسئولان عزیز تقاضا دارم این راهی را که ما در بخش خصوصی شروع کرده‌ایم با حمایت‌شان بتوانیم ادامه دهیم."

**ایده‌ تئاتر باران برای برگزاری هفته هنر هرمز بسیار ارزشمند است

مهدی شفیعی -مدیر کل هنرهای نمایشی -نیز ضمن تسلیت و ابراز همدردی با هنرمندان هرمز عنوان کرد:

"ایده‌ای که مجموعه فرهنگی تئاتر باران برای برگزاری هفته هنر هرمز داشتند، ایده بسیار ارزشمندی است. ما بسیار زیاد به این اتفاقات خوب نیاز داریم. خرده فرهنگ‌ها و اقوام ما بسیار به گفت‌وگوهای بین فرهنگی نیاز دارند. چقدر خوب است که بعد از سال‌ها که همیشه دولت و رویدادهای دولتی سعی می‌کرد اتفاقات این چنینی را پیگیری کند و رقم بزند، بخش خصوصی و جامعه مدنی به برگزاری اینگونه اتفاقات دست زده. من بسیار امیدوارم که اینگونه اتفاقات فقط محدود به مراوده با پایتخت نشود و استان‌ها بین خود نیز این اتفاقات خوب را داشته باشند و این اجراها مبنای گفت‌وگو و مراودات فرهنگی بین اقوام و استان‌های مختلف که دارای فرهنگ‌های گوناگون هستند، بشود."

او افزود:

"این اتفاق خوب، با حادثه ناگواری که برای خالو محمد قنبر افتاد، باعث شد تا کام همه ما تلخ شود. من اعتقاد دارم فردی مانند خالو محمد قنبر، که زندگی خود را با آیین سپری کرد و سعی کرده که شادی‌ها و غم‌های زندگی خود و اطرافیانش را نیز با آیین سپری کند، آیین‌ها نیز در زندگی او نقش ویژه‌ای داشته. من از خیام وقار کاشانی، فهیمه امن‌زاده و مجموعه تئاتر باران بسیار سپاسگزارم و امیدوارم که بتوانیم همچنان از فعالیت‌هایی اینچنینی نهایت حمایت را انجام دهیم."

فاطمه ذوالقدر عضو فراکسیون فرهنگی مجلس:"برگزاری هفته هنر هرمز را به فال نیک می‌گیرم"

فاطمه ذوالقدر عضو فراکسیون فرهنگی مجلس نیز با بیان اینکه این حادثه یک حکمت است، گفت:

"به امید خدا، توجه ایرانیان عزیز به هرمز و هنر هرمز و هرمزگان بیشتر شود و با دید دیگری به این هنر نگاه کنند. دیشب که من پای درد و دل دوستان نشستم، همه این کوتاهی‌ها و کمبودها ناشی از ما و مسیر ما است. در حال حاضر که ما مسئول هستیم و مسئول شدیم، باید با چشم دیگری به جزیره هرمز نگاه کنیم. هم‌چنین با همکاری با هم سعی کنیم بخشی از محرومیت‌های آن جزیره را از بین ببریم. محرومیت مردمان غیور منطقه‌ای که در تمام مدت همیار، هم‌دل و هم‌دوش مردم ایران بوده‌اند و برای انقلاب اسلامی ایران و آرمان‌های آن جنگیده‌اند و مبارزه و استقامت کرده‌اند."

او در ادامه و ضمن ابراز خرسندی از برگزاری هفته هنر هرمز بیان کرد:

"من این جشنواره را به فال نیک می‌گیرم و بسیار خوشحال شدم که با این مردم مهربان و هنرمند در این هفته آشنا شدم. من در کمیسیون فرهنگی تلاش می‌کنم که از بُعد فرهنگی، نگاه ویژه‌ای به این منطقه شود. امیدوارم راه خالو محمد قنبر برای جوانان ما ادامه داشته باشد و این نوع مرگ، شهادت در راه هنر است."

احسان عبدی‌پور از کارگردانان سینما که اهل هرمز است، نیز گفت:

"هدایای نقدی‌ای از طرف سید عباس صالحی، مهدی شفیعی و فاطمه ذوالقدر برای هنرمندان هرمزی در نظر گرفته شده است"