زنگ نخستین روز دومین جشنواره موسیقی کلاسیک ایرانی، شب گذشته، 17 آذرماه با حضور اهالی موسیقی و استقبال مخاطبان در تالار رودکی به صدا درآمد.

دومین جشنواره موسیقی کلاسیک ایرانی آغاز به کار کرد

به گزارش «اولفای» و به نقل از خبرگزاری ایرنا، از روابط عمومی دومین جشنواره موسیقی کلاسیک ایرانی، امیر مردانه دبیر دومین جشنواره موسیقی کلاسیک ایرانی قبل از شروع اجراها روی صحنه آمد و ضمن ابراز خرسندی از برگزاری دومین دوره این جشنواره و قدردانی از حامیان گفت:

"حقیقتاً استقبال عموم از این نوع موسیقی، که موسیقی جدی و فکر شده است، کاهش یافته است، دانشجو و هنرجویی سال‌های متمادی زحمت می‌کشد، مطالعه می‌کند و زیر نظر استادان به فراگیری این هنر می‌پردازد اما استقبال عموم از این نوع موسیقی در این سال‌ها بسیار کم شده است."

پس از سخنرانی دبیر جشنواره، در سئانس اول اجراها گروه موسیقی «ژاو» به سرپرستی سیاوش کامکار روی صحنه آمد و قطعاتی را در مایه بیات ترک برای حاضرین اجرا کرد.

قطعات این بخش همه از ساخته‌های سیاوش کامکار و یک قطعه از امین جهانگیری بود و اعضای گروه را احسان امامی (عود)، نیریز کامکار (تار)، سیاوش کامکار (سنتور)، مرتضی مومنیان (تنبک و سازهای کوبه‌ای)، امیرناصر رنجبر (کمانچه) تشکیل می دادند.

در ادامه برنامه، زمان خیری، نوازندۀ نی و مدرس هنرستان عالی موسیقی و دانشکدۀ موسیقی به بداهه‌نوازی در دستگاه شور پرداخت و پس از اجرای تکنوازی، نوبت به سه‌نوازی فرشاد صارمی (کمانچه)، کورش متین (سنتور) و کورش دانایی (تنبک) رسید که گروه قطعاتی را در مایۀ شور و دشتی و سپس در بیات ترک اجرا کرد و برنامۀ خود را با قطعۀ «شورانگیز» اثر شادروان پرویز مشکاتیان و به مناسبت سالروز تولد استاد هوشنگ ظریف، با تقدیم به این هنرمند به پایان برد.

سئانس اول نخستین روز جشنواره با پایان برنامۀ سه‌نوازی به پایان رسید و اجرای نخست سئانس دوم به همنوازی بهناز بهنام‌نیا (عود) و نازنین پدرثانی (تنبک) اختصاص داشت.

بهنام‌نیا قطعاتی را به صورت بداهه در دستگاه شور اجرا کرد و در بخش قطعات ضربی نوازندۀ تنبک او را به‌خوبی همراهی کرد.

پس از اتمام برنامه دونوازی عود و تنبک، نوبت به ساز و آواز رسید، در این بخش مجتبی عسگری (خواننده) و علی کاظمی (تار) روی صحنه آمدند و برنامه در دستگاه همایون برای حاضرین اجرا کردند که مورد استقبال آنها قرار گرفت.

آخرین برنامه سئانس دوم به گروه موسیقی «برافشان» به سرپرستی هامان خلیلی و خوانندگی غلامرضا رضایی اختصاص داشت که برنامه‌ای در دستگاه همایون و آواز شوشتری اجرا کرد.

از اعضای این گروه می توان به غلامرضا رضایی (خواننده)، هامان خلیلی (سرپرست و تار)، مهدی دریاباری (تار)، مرجان راغب (سنتور)، فریماه موفقی (کمانچه)، چکاد فشارکی (کمانچه)، وحید ربیع‌پور (دف و دایره)، سهیل اله‌دادیان (تنبک)، پویا لقایی (رباب)، مهدی ولی‌زاده (نی)، فرزاد موسوی (بم‌تار) اشاره کرد.

دومین جشنواره موسیقی کلاسیک ایرانی در بخش‌های چون «تکنوازی»، «سه‌نوازی»، «ساز و آواز» و «گروه‌نوازی» برگزار می‌شود تا علاقه مندان به این ژانر از موسیقی با انواع ارائۀ آن بیشتر آشنا شوند.

در نخستین روز جشنواره هنرمندانی چون حمیدرضا نوربخش، علی‌اکبر شکارچی، پشنگ کامکار، سیامک جهانگیری، علی بوستان، عماد حنیفه، امیر شریفی، مهدی امامی و... از جمله حاضران این اجراها بودند.

دومین جشنوارۀ موسیقی کلاسیک ایرانی با حمایت دفتر موسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و همراهی خانۀ موسیقی ایران، انجمن موسیقی ایران، مؤسسۀ فرهنگی هنری سازآواز و بنیاد رودکی از 17 تا 24 آذرماه در تالار رودکی برگزار خواهد شد.