مجید درخشانی، برای اجرای کنسرت به گیلان رسید و بیان کرد: خانه نشینی استادان موسیقی را نپسندیم و نسل نو موسیقی ایرانی را حمایت کنیم.

خانه نشینی استادان موسیقی را نپسندیم/ از سبک شجریان گریزی نیست

به گزارش «اولفای» و به نقل از خبرگزاری ایرنا،درخشانی روز جمعه در گفت و گو اختصاصی با خبرنگار ایرنا در رشت با اشاره به اینکه سبک استاد محمدرضا شجریان سبک تاثیرگذاری در موسیقی سنتتی ایرانی بوده، تاکید کرد:

"از این سبک، گریزی نیست اما تقلید مردود است و خود استاد نیز مدام براین موضوع تاکید داشتند."

وی ادامه داد:

"نسل نو بسیار خوب و قوی کار می کند هر چند که هنوز صدای آنان درنیامده اما در زمینه نوازندگی پیشرفت خیلی زیاد است و کیفیت نوازندگی نسبت به دوره ما و پیش از ما ، بواسطه پشتکار و تمرین بسیار بالا رفته اما متاسفانه جای حمایت از این نسل خالیست."

وی بیان کرد:

"نسل نو بصورت انفرادی قوی حاضر شده اما هنگام حرکت جمعی، ضبط، اجرا و کنسرت تازه مشکلاتشان شروع می شود و بشدت نیازمند حمایت هستند."

درخشانی اظهار کرد:

"شرایط موسیقی ایرانی در حوزه کار و فعالیت و مشکلات اجرا شاید در بدترین دوره خود قرار دارد و متاسفانه موزیسین های هم دوره و هم نسل ما هم از هم دور افتاده اند و بسیاری از استادان نسل های قبل خود را خانه نشین کرده اند."

وی تصریح کرد:

"نمی خواهم اسم ببرم اما خیلی از این استادان در حالت انزوا ازبین رفتند و بسیاری که کار می کنند، دلسرد می شوند برای اینکه حمایت لازم وجود ندارد، دلگرمی های پیش نیست و بایستی موسساتی چه دولتی و چه آزاد باشند که حمایت کنند و این مفاخر را از انزوا خارج کنند."

وی در بخش دیگری از سخنانش تاکید کرد:

"استعداد جوانان در استان ها بسیار بالاست و در همین راستا تلاش می کنم در سفرهای استانی این استعدادها را شناخته و در حد توان با آنان همراه شوم."

درخشانی یادآور شد:

"پیش تر حوزه موسیقی رادیو و تلویزیون قوی بود و موزیسین ها از طریق اجرا در نزد مردم معرفی و شناخته می شدند اما متاسفانه امروز این امکان میسر نیست و موسیقی سنتی ایران بشدت نیازمند حمایت است."

استاد مجید درخشانی برای اجرای کنسرت موسیقی ایرانی در رشت حضور دارد و امروز (جمعه) در دو نوبت در مجتمع فرهنگی - هنری خاتم الانبیاء رشت (ص) با گروه خورشید به اجرا می پردازند.

به گزارش خبرنگار ایرنا در این کنسرت، اشکان کمانگری به عنوان خواننده حضور دارد و نوازندگانی چون شاهو عندلیبی نی، شهرام منظمی سنتور، امین گلستانی عود، مهرداد ناصحی کمانچه و قیچک، علیرضا دریایی کمانچه، شهاب آذین مهر تار، آرش عزیزی تار، کامران یعقوبی تمبک، سام خواجه وند دف حضور دارند.

درخشانی از شاگردان محمدرضا لطفی و اعضای اولیه گروه شیدا است. او آلبوم بچه‌ها بهار» را با حسین علیزاده و آلبوم قاصدک را با صدای اخوان ثالث در دهه 1360 منتشر کرد. همچنین در سال 1375 محمد رضا شجریان را به عنوان آهنگساز و نوازنده تار در آلبوم در خیال همراهی کرد. او در سال 1384، پس از 21 سال، به ایران بازگشت و گروه خورشید را بنیان گذاشت و به همراه این گروه 15 کنسرت در تهران و شهرستان‌ها و چین و فرانسه انجام داد. همچنین آلبوم‌هایی چون من طربم، بیدار دلان، فصل باران، ترنجستان، از بودن و سرودن و آسمانه را منتشر کرد.

درخشانی در تابستان 1386 به همراه گروه خود و دو گروه از تاجیکستان و افغانستان، به مناسبت هشتصدمین سالگرد تولد مولانا، کنسرت‌هایی در یونسکو در پاریس اجرا کرد. او از سال 1385، محمدرضا شجریان و گروه آوا را در کنسرت‌های اروپا، آمریکا و ایران همراهی کرد. در این دوران دو اثر به نام‌های غوغای عشق‌بازان و کنسرت محمدرضا شجریان و گروه آوا اجرا و به بازار عرضه شدند.