جانی هالیدی خواننده مشهور فرانسوی که به عنوان الویس پریسلی فرانسه شناخته می‌شد در ۷۴ سالگی درگذشت.

درگذشت الویس پریسلی فرانسه

به گزارش اول فای و به نقل از مهر ، جانی هالیدی خواننده و بازیگر فرانسوی که نخستین خواننده‌ای بود که راک‌اند رول را به فرانسه برد و بیش از ۱۱۰ میلیون صفحه در طول دوران کاری‌اش و در بیش از نیم قرن فعالیت هنری به فروش رساند درگذشت.

وی ۷۴ ساله بود و در چند ماه اخیر با بیماری سرطان مبارزه می‌کرد.هالیدی راهی جالب برای تبدیل راک آمریکایی به فرانسوی پیدا کرده بود و با این کار توانست راه این ترانه‌ها را به فرانسه باز کند.

یکی از نقاط اوج کاری وی در سال ۲۰۰۱ برگزاری کنسرت در برج ایفل بود که بیش از ۶۰۰ هزار نفر را جلب کرده بود.در طول دوران کاری‌اش وی بیش از هزار ترانه خواند که حدود ۱۰۰ عنوان آنها را خود او نوشته بود. وی بیش از ۳۰ بار در راس چارت موسیقی فرانسه جای گرفته بود.

هالیدی در صنعت فیلم هم وارد شد و نخستین با در سال ۱۹۵۵ در فیلم کلاسیکی از ژرژ-آنری کلوزو ظاهر شد.او در دهه ۱۹۸۰ جدی‌تر به بازیگری پرداخت و در فیلم «بازرس» ژان لوک گدار در نقش یک مدیر بوکس‌ظاهر شد.یکی از موفق‌ترین تجربیات سینمایی وی که برایش جوایز سینمایی نیز دربرداشت بازی در فیلم جنایی در سال ۲۰۰۰ به نام «مرد در قطار» ساخته پاتریک لکونته بود. او برای این نقش آفرینی جایزه ژان گابن را دریافت کرد.او سال ۲۰۰۹ در «پلنگ صورتی ۲» با استیو مارتین بازی کرد و همان سال بازیگر فیلم «انتقام» ساخته جانی تو بو

هالیدی که در سراسر جهان به عنوان الویس فرانسوی شناخته می‌شد خوانندگی را در اواخر دهه ۱۹۵۰ با خواندن ترانه‌های فرانسوی شروع کرده و در اوایل ۱۹۶۰ وی نخستین آلبومش را با عنوان «هلو! جانی» منتشر کرده بود.