نهمین همایش اقوام خطه شمال کشور دوشنبه شب با نواختن موسیقی و نمایش آئین های کهن سنتی و محلی گروههای برتر در آمل خاطره نسل های قدیمی را زنده کرد.

طنین موسیقی و آئین های سنتی اقوام خطه شمال کشور در آمل

به گزارش «اولفای» و به نقل از خبرگزاری ایرنا ، در این همایش که درمجتمع تفریحی و رفاهی اکسین آمل برگزار شد ، گروه برتر موسقی سنتی و محلی اقوام ' مقامچیلار ' از استان های و گلستان، ' عاشقیلار' از آذربایجان ' و گروه های موسیقی بومی و محلی از مازندران و گیلان برنامه اجرا کردند.

اجرای نوروزخوانی ، لاک سری سما ، عروس برون ، رقص محلی و مجمه سری از ویژه برنامه های نهمین همایش اقوام استان های شمالی کشور بود.

رئیس انجمن بومی و سرود اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی آمل در این آئین گفت:

"احیای آئین ها و سنت های منطقه و برقراری ارتباط های فرهنگی و پیوند اقوام مختلف استان های کشور و آشنایی با موسیقی ، آداب و رسوم ، گویش ها از اهداف مهم برگزاری نهمین دوره این همایش بوده است."

حشمت الله ایاز افزود:

"حضور گروه های آئینی استان های شمالی به خصوص از مازندران در این همایش بسیار پرشور بود و استقبال خوبی که شهروندان از این همایش داشتن، نشان دهنده این مهم است که هشت دوره قبلی این همایش و جایگاه آن برای مردم دارای اهمیت بوده است."

وی برگزاری همایش موسیقی و آئینی اقوام خطه شمال کشور را بستری مناسب برای معرفی فرهنگ بومی دانست و گفت:

"باید سرمایه های فرهنگی استان را حفظ کرد و برای معرفی آن باید همه استعدادهای هنری مازندران را پای کار آورد."

رئیس انجمن بومی و سرود اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی آمل با اشاره به اینکه فرهنگ بومی در راستای فرهنگ ملی است، افزود:

"سنت و آئین ما ریشه در اجداد ما دارد و در سرشت و فطرت هر مازندرانی است."

ایاز همچنین از برگزاری همایش های آئینی از جمله تیرماه سیزده شو ، چله شو و جشن مهرگان در سال جاری از سوی انجمن بومی و سرود اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی آمل خبر داد.

دبیر اجرایی نهمین همایش اقوام خطه شمال کشور هم گفت که با توجه به استقبال خوبی که در سال های گذشته و امسال از این همایش شده ، تصمیم گرفته شده که دهمین دوره این همایش در آمل به صورت ملی برگزار شود.

نیما روحی افزود:

"گروههای آئینی و اقوام از جنوب ، غرب و شرق کشور برای حضور در این همایش اعلام آمادگی کرده بودند ، که امکان حضور آنها با توجه به زمان اندک آن در چند ساعت نبود و با برنامه ریزی های در حال انجام ، سال آینده زمینه حضور گروههای بیشتر از همه استان های کشور فراهم می شود."