محمد معتمدی به واسطه اجرای زنده خیابانی، ممنوع الفعالیت شد!

فرجام قابل تامل نخستین کنسرت خیابانی

به گزارش اول فای و بنقل از تابناک ، با سپری شدنِ کمتر از دو هفته از نخستین کنسرت خیابانی، مشخص شد که محمد معتمدی به واسطه اجرای زنده خیابانی، ممنوع الفعالیت شده و آن گونه که معتمدی خبر داده به او تاکید شده بوده صرفاً اجرای پلی بک (لب زدن) در بوستان آب و آتش داشته باشد اما او در نهایت اجرای زنده داشته و در ادامه پیش از یک اجرا در برج میلاد به او اعلام شده که ممنوع الفعالیت است و نمی‌تواند روی صحنه حاضر شود.

همایون شجریان در اقدامی ارزشمند، از تلاش برای برگزاری یک کنسرت خیابانی رایگان برای همراهی با مردم در این شرایط سخت خبر داده بود؛ رویکردی که پیش از این از سوی شهرام شکوهی نیز با برگزاری کنسرت نیم‌بها پیگیری شده بود و انتظار می‌رود، دیگر هنرمندان نیز در این راه گام بردارند. در ادامه نیز امیرعباس گلاب، فرزاد فرزین، رضا یزدانی، مهدی یراحی و... نیز از آمادگی برای برگزاری کنسرت خیابانی برای مردم کم‌بضاعت در صدور مجوزهای مربوط سخن به میان آوردند.

همزمان، صداهایی در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و شهرداری تهران در همراهی با این حرکت برخواست و وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز موضعی بینابینی گرفت و گفت، باید مراقب بود این حرکت به ضد خودش تبدیل نشود؛ موضعی که حکم «ولی افتاد مشکل‌ها» را داشت و نشان می‌داد، برگزاری کنسرت خیابانی حتی برای موسیقی سنتی و چهره‌ای کم‌حاشیه‌ای از جنس همایون شجریان و با هدف همراهی با مردم و افزایش روحیه عمومی در این شرایط نیز ساده نیست.

در نهایت نخستین کنسرت خیابانی با اجرای ارکستر سازهای ملی به رهبری علی اکبر قربانی و خوانندگی محمد معتمدی پنج شنبه 8 شهریور ماه در بوستان آب و آتش با استقبال گسترده مردم و با حضور مقامات دولتی اجرا شد و این فرصت رایگان برای گروه گسترده‌ای از مردم که توان حضور در کنسرت‌های زنده را ندارند، فراهم آمد. در این مراسم با وجود برخی مشکلات فنی نظیر زمان طولانی کوک کردن سازها، مجموعاً اجرای خوبی رقم خورد و صدای اجرا نیز مناسب بود و در عین حال مشکل امنیتی در حین اجرا رخ نداد.

با این حال ظاهراً حین و پس این کنسرت اتفاقاتی رخ داد که منجر به ممنوع الفعالیت نخستین خواننده‌ای که در این ابعاد در ایران اجرای خیابانی داشته است. محمد معتمدی در حساب کاربری‌اش در اینستاگرام در این زمینه نوشته است:

«...كنسرت رايگان با همه فراز و فرودهايش گذشت و در اين رهگذر تجربه من از شناخت واقعيت هاى جامعه بيشتر از پيش شد. شايد اگر روزى عنوان شود در طى يك سال اخير چه افراد و جريان هايى موافق اين كنسرت بودند و براى اجرا شدنش تلاش و رايزنى كردند و چه افراد و جريان هايى سعى در كارشكنى و سنگ اندازى داشته‌اند براى اكثر مردم باور كردنى نباشد.

چون آنچه حقيقت است با آنچه تصور خيلى از ماهاست بسيار متفاوت است. اين كه طيفى از روزنامه ها مدت ها تيتر اولشان برپايي كنسرت خيابانى بود ولى در قبال اين كنسرت موضعى بالاتر از سكوت محض نگرفتند هم براى من عجيب نبود. چون ديگر پس از بيست سال فعاليت حرفه اى،مناسبات حاكم بر فضاى موسيقى ايران را مى شناسم.

خوشحالى من از شادى مردمى است كه با يك حس خوب و مثبت به خانه هايشان رفتند و مى دانم اين انرژى مثبت را فردا و فردا ها باخود به جامعه برده اند و در شهر پراكنده كرده اند. به هر روى اميدوارم اين اتفاق آغاز خوبى براى اجراى اينگونه كنسرت هاى رايگان از سوى همه اهالى موسيقى باشد.

از همه ممنونم، حتى پليس محترم اماكن كه اخيراً بنده را ممنوع الكار كردند. بخاطر اينكه مجوز بنده فقط براى پلى بك صادر شده بود ولى ما با اركستر و نوازندگان خانم و آقا روى صحنه رفتيم. من نيز اين موضوع را شنبه گذشته متوجه شدم وقتى از سوى مديرعامل محترم برج ميلاد تهران از رفتن روى صحنه منع شدم و اين ممنوعيت به بنده ابلاغ شد.

البته اقرار مى‌كنم كه سه ساعت مانده به آغاز كنسرت خيابانى در پارك آب و آتش، اين موضوع كه اركستر نبايد روى استيج بيايد و فقط اجازه پلى‌بك دارم به صورت تلفنى و قوياً به بنده گوشزد شد. ولى بنده اهميتى ندادم حتى نگذاشتم رهبر اركستر و اعضاى محترم گروه بويي ببرند. اين كنسرت بخاطر شرايط خاص جامعه و مردم بايد اجرا مى شد و بنده حاضرم تاوانش را به تنهايى بپردازم...»