سرپرست گروه موسیقی «چهل دف» با اشاره به جزییات تازه ترین کنسرت این گروه از شرایط دشوار اجرای آثار فاخر در تالارهای برگزاری کنسرت سخن گفت.

گرانی تالارهای کنسرت باعث حاشیه‌نشینی موسیقی ایرانی شده است

فرشید غریب‌نژاد سرپرست گروه موسیقی «چهل دف» در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به تازه ترین کنسرت این گروه موسیقایی که روز شانزدهم آذر ماه در تالار اندیشه حوزه هنری تهران برگزار می شود، توضیح داد:

"طبق برنامه ریزی های انجام گرفته تازه ترین کنسرت گروه «چهل دف» بعد از ۶ سال دوری از اجراهای زنده با خوانندگی رسول نجفیان و صابر سنندجی در ۲ بخش مجزا روی صحنه خواهد رفت که در بخش اول قطعات کردی و در بخش دوم قطعات فارسی اجرا می شود."

وی با تاکید بر اینکه تلاش می کنند اجرای متفاوتی داشته باشند، بیان کرد:

"شرایط این سال های موسیقی ایران به گونه ای بود که ۶ سال ما را از صحنه ها دور نگه داشت و فقط در حوزه آموزش و تدریس فعالیت داشتیم."

این نوازنده و مدرس موسیقی ایرانی با انتقاد از اینکه موسیقی ایرانی تبدیل به غریبه ای شده که گروه ها و هنرمندان فعال در آن فرصت کمتری برای عرض اندام دارند، گفت:

"شرایط برگزاری کنسرت در سال های اخیر به سمت و سویی رفته که به دلیل گرانی اجاره تالارهای اجرای برنامه دیگر توانی برای تهیه کنندگی و برگزاری مستمر کنسرت باقی نمانده است. به عبارتی من به عنوان یک هنرمند فعال حوزه موسیقی که پیش از این تهیه کنندگی کنسرت هایم نیز به عهده خودم بود دیگر نمی توانم به دلیل گرانی و تورم به فکر برگزاری دایمی کنسرت باشم. مگر درآمد ناشی از برگزاری این کنسرت ها چقدر است که هنرمندان این عرصه بخواهند درصد زیادی از این منابع را به اجاره بهای تالارها بدهند؟"

غریب نژاد تصریح کرد:

"ای کاش فضا و شرایط به گونه ای بود که هنرمندان فعال در حوزه موسیقی اصیل ایرانی شرایط بهتری برای اجرای زنده برنامه هایشان داشتند و می توانستند بدون این دغدغه ها برای اجرای مستمر برنامه هایشان در تالارهای مختلف اقدام کنند. با این شرایط فعلا در حوزه آموزش موسیقی تمرکز بیشتری دارم تا اجرای برنامه. وقتی حمایت از گروه ها و هنرمندان این عرصه تا این حد کاهش پیدا کرده دیگر نمی توان به اجرای کنسرت بیشتر از این فکر کرد."

این آهنگساز در پایان اظهار کرد:

"قطعا گروه و هنرمندی که ۶ سال از اجراهای زنده دور بوده برای کنسرت جدید برنامه های متفاوتی خواهد داشت که امیدوارم با این مدت زمان دوری از کنسرت ها بتوانیم برنامه قابل قبولی را به مخاطبان فهیم موسیقی ایرانی ارائه دهیم. به هر حال شرایط فعلی حوزه موسیقی آنچنان رضایت بخش نیست اما امیدوارم این کنسرت بتواند مقدمه ای برای حضور مستمر در عرصه کنسرت هایی باشد که برای اندیشه مخاطبان طراحی و برنامه ریزی شده است."

تازه ترین کنسرت گروه «چهل دف» به سرپرستی فرشید غریب نژاد، خوانندگی رسول نجفیان و صابر سنندجی، تهیه کنندگی مجید فلاحپور و مدیریت اجرایی آیدا امیری مقدم ۱۶ آذرماه در تالار اندیشه حوزه هنری برگزار می شود.

سودابه امانی، ناهید امیری، نفیسه سررشته داری، نگار مصطفوی و دیلمان قاسمی همخوانان، جمشید آقایی نوازنده سنتور، رضا پدیدار نوازنده نی، طاهرمیرسیدی نوازنده عود و دیوان، نغمه فتحی افشار نوازنده تار، فرشته مبشری نوازنده کمانچه، فرهنگ کنکاش نوازنده ویولن، اشکان کمال و وحید نجف زاده نوازنده پرکاشن و کاخن، فرخ حمزه ای نوازنده دوزله، دانیال شیربازو نوازنده تمپو، غلامحسین نژاد، روزبه شیخ انصاری، ماِئده میرزایی نوازنده تمبک گروه نوازندگان کنسرت را تشکیل می دهند.

علی جاویدان پور، جاسم جلالی، رضا فرزان پور، شوان غریب نژاد، علیرضا سینایی، کیان زندی، علیرضا وثوقی، صدرا حسینی، امیرسمیاری و خانم ها فریده رستم زاده، طیبه حامد، زهره شاه محمدی، آنا عباسیان، بهناز عبدی، احترام گلشنی، مریم گائینی، سیمین دخت بجنوردی و ریحانه سرایانی گروه دف نوازان را همراهی می کنند.

منبع: خبرگزاری مهر