وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در نشستی با معاون امور هنری و دبیران جشنواره های هنری فجر تاکید کرد

وزیر ارشاد: جشنواره های فجر با توجه بر عناصر هویتی برگزار شود

به گزارش روز دوشنبه ایرنا از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، در نشست سید عباس صالحی با مدیران کل معاونت امور هنری و دبیران جشنواره های هنری فجر شامل جشنواره تئاتر، تجسمی، موسیقی و مد و لباس، حاضران ضمن ارائه گزارشی از روند فعالیت ها و اقدامات صورت گرفته در حوزه فعالیتی خود، فرصت ها و تهدیدهای پیش رو در برگزاری این جشنواره ها را برشمردند.

سیدعباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در ابتدای این نشست گفت:

"در حال حاضر شاهد تغییرات قابل توجهی در فضای هنری کشور از لحاظ کمی و کیفی به ویژه در استان ها هستیم."

وی افزود:

"همچنین در طول ٤ سال گذشته در برگزاری جشنواره ها، عناصر هویتی شکل گرفته است و توجه به مضمون، فرم و ... مشهود است و مسیر رو به جلویی را در پیش داریم."

صالحی با اشاره به تاریخ کهن کشورمان ادامه داد:

"عدم توجه به عناصر هویتی برای ما که کشوری با سابقه و صبغه هنری و فرهنگی هستیم، اتفاقی تلخ است. بنابراین توجه به عناصر هویتی ضروری است."

وی گفت:

"برگزاری جشنواره های فرهنگی و هنری فجر امسال در آستانه چهل امین سال پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی است و امیدوارم در این زمینه فصل تازه ای به وجود آید."

صالحی در ادامه با تاکید بر قابلیت مفاهمه و تاثیر آن در برگزاری جشنواره فجر گفت:

"برگزاری جشنواره های فجر از سوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از جهات مختلفی دارای اهمیت است. بنابراین نمی توان صرفا آن ها را یک رویداد تلقی کرد."

وی در عین حال تصریح کرد:

"اگر گستره ارتباط این جشنواره ها و موضوعات آن را با این وزارتخانه در نظر بگیریم دامنه وسیعی از مشارکت کنندگان و مخاطبان را به دست می آوریم که توجه به آن ها ضروری است."

صالحی ادامه داد:

"در این جشنواره ها از طریق فضای حقیقی و مجازی تاثیرات بسیاری بر فضای اجتماعی گذاشته می شود."

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ادامه داد:

"با توجه به تعداد جامعه مخاطبان این جشنواره ها، می توان به سرمایه گذاری در این حوزه توجه بیشتر داشت. این وزارتخانه با برگزاری این جشنواره ها در واقع میزبان انبوهی از مخاطبان عام و خاص است که با توجه به فراز و نشیب های دوره های گذشته باید با نگاهی جدید حرکت رو به جلو داشته باشد."

وی با تاکید بر اهمیت دیپلماسی فرهنگی در حوزه بین الملل گفت:

"وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی حجم وسیع و قابل توجهی در حوزه دیپلماسی فرهنگی با محوریت فرهنگ و هنر در زمینه های مختلف از جمله سینما، کتاب، هنرهای تجسمی و نمایشی، موسیقی، مد و لباس و ... دارد که در حوزه های دیپلماسی خارجی ما، توجه بیشتری بر نقش تاثیرگذار دیپلماسی فرهنگی باید صورت بگیرد."

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی در ادامه تصریح کرد:

"از طریق دیپلماسی فرهنگی که شامل فرهنگ و هنر می شود می توان خطر تهدیدها و تحریم های جامعه بین المللی نسبت به کشورمان را نیز کاهش داد."

وی در ادامه تاکید کرد:

"آیین نامه های جشنواره ها باید به نحوی باشد که قابلیت مفاهمه را فراهم کند. زیرا با این اقدام زمینه های تفاهم و اقناع ایجاد می شود و به ما نیز کمک می کند تا در برگزاری جشنواره ها، منطق مان قابل دفاع تر باشد."

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در دولت دوازدهم افزود:

"در برگزاری این جشنواره ها منطق وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از لحاظ ارتباط با جامعه مخاطب و مشارکت کننده باید روشن باشد. اهداف و رویکردهای خود را باید بازخوانی کنیم تا بتوانیم در پایان برگزاری آن ها، ارزیابی روشنی ارایه دهیم."

صالحی همچنین گفت:

"هم افزایی و توجه بر نقش آن در پیشبرد اهداف تعیین شده یکی دیگر از نکاتی است که باید به آن توجه داشت. هم افزایی در برنامه ریزی ها موجب ارتقای سطح کیفی برگزاری این جشنواره ها می شود."

در ادامه این نشست علی مرادخانی معاون امور هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ضمن ارایه گزارشی از روند فعالیت های این معاونت در بخش های مختلف هنری، گزارشی از مجموعه اقدامات این معاونت در قالب جشنواره های هنری فجر از جمله هنرهای نمایشی، هنرهای تجسمی، موسیقی و مد و لباس ارائه داد.

**مدیرکل دفتر موسیقی:جشنواره موسیقی فجر محلی برای ارزیابی تولیدات موسیقی سال

در ادامه این نشست، مدیرکل دفتر موسیقی هم گفت:

"ارزیابی تولیدات موسیقی در طول یک سال گذشته از جمله اقداماتی است که با عنوان جایزه باربد در جشنواره موسیقی فجر انجام می شود."

فرزاد طالبی افزود:

"برای انواع موسیقی در کشور و آلبوم ها نیز جایزه تعیین شده است. حوزه موسیقی بین الملل نیز هدف گذاری شده است و بر کیفیت آثار توجه بسیاری شده است زیرا اگر کیفیت آثار در این جشنواره تقلیل یابد، اثرگذاری آن از دست می رود."

وی ادامه داد:

"این جشنواره به موسیقی انقلاب و حفظ این موسیقی در کنار موسیقی کرال توجه داشته است."

طالبی ادامه داد:

"برگزاری این دوره از جشنواره را به اهالی موسیقی واگذار کرده ایم و دولت دخالتی در برگزاری آن ندارد و مصداق آن هم انتخاب آقای نوربخش به عنوان دبیر این جشنواره است که خود از اهالی موسیقی هستند."
**دبیر سی و سومین جشنواره موسیقی فجر: ضرورت توجه به بخش بین الملل

حمیدرضا نوربخش نیز گفت:

"تلاش می کنیم این جشنواره در تراز جشنواره های بین المللی و در جدول جشنواره های بین المللی قرار گیرد."

وی ادامه داد:

"با توجه به آسیب شناسی های صورت گرفته دریافتیم نداشتن جایزه برای این جشنواره یک خلاء است بنابراین تعیین جایزه باربد با این هدف صورت گرفت."

نوربخش گفت:

"بخش نسلی دیگر یکی از بخش های جشنواره موسیقی فجر بود که در سال های گذشته کمرنگ شده بود و در حال حاضر به عنوان جشنواره موسیقی کلاسیک ایرانی در حال برگزاری است."

وی همچنین بر توجه این جشنواره در دو سال گذشته بر موسیقی نواحی اشاره کرد و افزود:

"در این دوره از جشنواره ١٤ اجرا در بخش نواحی (٢ اجرا ویژه بانوان) و ١٦ اجرای بین المللی از کشورهای ایتالیا، آلمان، فرانسه، اسپانیا، پرتغال، هند، افغانستان، ازبکستان، تاجیکستان و ترکیه خواهیم داشت."

منبع: خبرگزاری ایرنا