آخرین اخبار از کارگاه باروک و انیمیشن آخرین داستان

همکاری کریستف رضاعی با صدرعاملی و حکمت برای ساخت موسیقی فیلم

کریستف رضاعی از همکاری با منیژه حکمت و رسول صدرعاملی برای ساخت موسیقی فیلمشان خبر داد و همچنین از تازه‌ترین اخبار انیمیشن «آخرین داستان» و کنسرت جدید کارگاه موسیقی باروک گفت.

کریستف رضاعی در گفتگوی اختصاصی با رسانه نوا درباره وضعیت فعلی انیمیشن آخرین داستان گفت:

"انیمیشن سینمایی «آخرین داستان» به نویسندگی و کارگردانی اشکان رهگذر برداشتی آزاد از داستان ضحاک شاهنامه است که داستانی از اواخر حکومت جمشید تا ابتدای حکومت آفریدون را روایت می‌کند و از سال ۸۹ در استودیو هورخش در حال ساخت است."

او ادامه داد:

"در حال حاضر مراحل تصویری کار تمام شده است و الان در مرحله صداگذاری و آهنگسازی هستیم. کار موسیقی این انیمیشن از بهار پارسال به صورت جدی تری آغاز شد و فکر می کنم برای این فیلم یک ساعت پنجاه دقیقه‌ای حدود هفتاد دقیقه موسیقی نوشته شود البته در حال حاضر نیمی از آن نت نویسی شده و آماده ضبط است. قرار بود این فیلم به جشنواره فجر امسال برسد اما مسائلی پیش آمد که فیلم دیرتر آماده خواهد شد این مسئله باعث می‌شود که موسیقی فیلم هم با دقت و وسواس بیشتری پیش برود و به تدریج ایده‌هایم برای موسیقی کار عملی شود."

این آهنگساز درباره فضای موسیقی متن انیمیشن آخرین داستان توضیح داد:

"خوشحالم که در موسیقی این کار همان ایده اولیه‌ام اتفاق می افتد. به خاطر نوع حماسی و اسطوره‌ای داستان انیمیشن قطعا به ارکستر سمفونیک نیاز بود اما من دوست داشتم از مقام‌ها و نغمه‌های نواحی ایران نیز در کنار آن استفاده شود. الان درحال حاضر از آوازهای جنوبی، تنبور و دف کردی، دوتار و آوای خراسانی، دونلی بلوچستانی و دهل و سرنا موسیقی لرستان در موسیقی استفاده کردم و فکر می‌کنم از موسیقی سایر نواحی ایران نیز بهره ببرم. یکی دیگر از نکاتی که در موسیقی متن این کار برایم مهم است، استفاده از تم‌های ایرانی در اجرای ارکستر سمفونیک است."

کریستف رضاعی دربار فعالیت‌هایش در جشنواره فیلم فجر نیز گفت:

"من در حال حاضر دو کار برای فجر قبول کردم. اولی فیلم جاده قدیم از خانم منیژه حکمت است و دیگری فیلم جدید آقای رسول صدرعاملی. البته پیشنهادهای دیگری هم هست اما طبق معمول کارگردانان دقیقه نود با آهنگساز ارتباط برقرار می‌کنند و فعلا مشخص نیست کار دیگری در جشنواره داشته باشم."

رضاعی درباره فعالیت‌های نشر میم توضیح داد:

"من امیدوارم که به زودی موسیقی متن فیلم اژدها وارد می‌شود به کارگردانی مانی حقیقی و موسیقی متن فیلم نگار به کارگردانی رامبد جوان از طریق نشر میم منتشر شود و در حال حاضر کارهای مربوط به این دو را پیگیری می‌کنم."

وی درباره فعالیت کارگاه موسیقی باروک نیز عنوان کرد:

"پروه سال گذشته کنسرت‌هایی را بدون من در تهران و شهرستان برگزار کرد. طبق برنامه ریزی‌های انجام شده، بعد از کنسرتی که گروه ما دوسال پیش با لیام فنلی نوازنده ویولا داگامبا گذاشت، بار دیگر این نوازنده به همراه یک داگامبیست دیگر به تهران خواهد آمد. این کنسرت دی ماه امسال برگزار خواهد شد که بخش اول آن به دونوازی ویولا داگامبا اختصاص دارد و در بخش دوم گروه نیز به آن‌ها اضافه خواهد شد. ما در تلاش هستیم تا کنسرت در کاخ نیاوران برگزار شود اما احتمال برگزاری آن در فرهنگسرای نیاوران نیز وجود دارد."

کارگاه موسیقی باروک سعی دارد با رعایت ویژگی‌های زیبایی‌شناختی و تکنیکی دوره باروک، اجرایی سبک‌شناسانه از موسیقی این دوره ارائه دهد. این کارگاه چهار سال است که فعالیت مستمر خود را ادامه داده است.

منبع: سایت رسانه نوا