طرح ایده کنسرت خیابانی با یک گروه موسیقی خیابانی

سیامک عباسی: می‌خواهم خودم را به کانسپت موسیقی خیابانی نزدیک کنم

چندی پیش موزیک‌ویدئویی از یک گروه خیابانی در فضای مجازی منتشر شد که درآمد یک روز خود را به زلزله‌زدگان کرمانشاه اختصاص داده بودند. فیلم اجرای این گروه به سرعت در شبکه‌های اجتماعی دست به دست شد و حتی مورد توجه اهالی موسیقی هم قرار گرفت. در این بین «سیامک عباسی» با انتشار این ویدئو در صفحه شخصی خود اعلام کرد که به همراه این گروه یک کنسرت خیابانی برگزار خواهد کرد.

سیامک عباسی ضمن اظهار آشنایی قبلی با «امید افخم»، خواننده این گروه خیابانی، عنوان کرد که همین موضوع باعث انگیزه بیشتر وی برای برگزاری کنسرت خیابانی شده بود. کنسرتی که زمان برگزاری آن نزدیک است...در ادامه قسمتهایی از گفتگوی خبرنگار سایت موسیقی ما را با سیامک عباسی آورده شده است.

وی در مورد علت تصمیم خود برای اجرای خیابانی عنوان کرد:

"ویديوى این گروه را به طور اتفاقی در اینستاگرام دیدم. صدا و چهره خواننده این گروه برایم آشنا بود. يادم آمد كه چند وقت پیش در یک مسابقه خوانندگی داور بودم و او هم در آن مسابقه حضور داشت. در آن مسابقه آنقدر خوب خواند و خوب اجرا کرد که از همه ما داورها رأی گرفت و نفر اول آن رقابت شد. در همان مسابقه هم به ما گفت که تجربه اجرای خیابانی دارد و دليل اجرای قوی و استیج‌گردانی خوبش هم همين است. او حتی روی صحنه با ما که هیئت داوران بودیم شوخی می‌کرد و روى استيج به جاى استرس، آرامش داشت و صحنه را در دست گرفته بود. اين براى من بسيار جالب بود. حتى يادم است كه ازش پرسيدم چرا اينقدر ريلكسی؟! گفت من تجربه زيادى در اجراى خیابانی دارم، شايد دليلش همين است.

ويديو را ديدم و او را شناختم؛ فكر نمى‌كردم شغل و درآمد او همچنان از اين راه باشد. فكر مى‌كردم بعد از آن مسابقه بايد اتفاقات خوبى برايش افتاده باشد و به جامعه حرفه‌اى موسيقى معرفى شده باشد. از توانایی خوانندگی‌اش بسیار لذت بردم، اما متعجب شدم كه چرا خواننده‌ای با این سطح از توانایی در خیابان می‌خواند و بعضی‌ها بی‌تفاوت از کنارش رد می‌شوند و آنطور که باید و شاید به هنرش توجه نمی‌کنند. شك نكنيد كه اگر همین خواننده در موقعیت دیگری روی صحنه باشد، خیلی‌ها حاضرند براى ديدن اجرايش، بلیت‌هایی گرانتر از آنچه كه در خیابان می‌توانستند به او بپردازند خریداری کنند. بعد وقتی متوجه شدم درآمد آن روز خود و گروهش را به زلزله‌زدگان کرمانشاه اختصاص داده است، بسيار تحت تأثير قرار گرفتم. شغل او همین است و با درآمد ناچيزى که از اجرا در خیابان کسب می‌کند زندگيش را مى‌گذراند. برایم جالب بود که آنها با اينكه وضعیت مالی خوبى ندارند اما درد هموطنانشان را به درد خودشان ترجيح داده‌اند. احساس مسئولیت اجتماعی‌شان واقعاً تحسين‌برانگيز بود."

وی در مورد مکان و زمان برگزاری این کنسرت خود اظهار داشت:

"هنوز به مکان برگزاری آن فکر نکرده‌ام. اما باید در جایی برگزار شود که اگر مخاطبان من آمدند و برای سایر مردم نيز جالب شد، مزاحمت یا ترافیکی برای دیگران ایجاد نکند. به همین دلیل فضای نسبتاً باز احتیاج دارد. ثانیاً زمان این اجرا هم مهم است كه هر چه زودتر باشد تا برای کمک به هموطنان عزیزمان دیر نشود. یکی از دلایل اصلی من برای طرح ایده آواز خواندن در کنار آنها این است که شاید بتوانیم مبلغ قابل توجهی را جمع کنیم. از سوی دیگر این بچه‌ها طی ساليان اخیر کارشان همین بوده و با کیفیت خوب در خيابان‌ها ساز زده‌اند و خوانده‌اند، اما دیده نشده‌اند. خوشحال می‌شوم بتوانم به این بچه‌ها که سرشار از استعداد و علاقه هستند کمک کنم و نهایتاً هم عوایدش به مردمی اختصاص پیدا کند که سزاوارش هستند."

عباسی در باب علت ترجیح دادن کنسرت خیابانی به یک اجرای یک کنسرت رسمی بیان کرد:

"اگر بخواهم با اين دوستان کنسرتی برگزار کنم، در حقیقت آن كنسرت فقط کنسرت من می‌شود چون این دوستان آهنگ اختصاصی از خودشان ندارند. اما هدف من بزرگتر از اين است كه تنها يك برنامه مشترك اجرا كنيم. با چنين اجرايى در واقع می‌خواهم خودم را به کانسپت موسیقی خیابانی نزدیک کنم بلكه بشود در نگاه مردم به این نوع از موسيقى، اعتبار و وجاهت بدهيم. مردم فکر می‌کنند نوازندگان موسیقی خیابانی مستحق یا مستمند هستند، اما اصلاً اینطور نیست. چون اجرا در خيابان، شغل اين بچه ها است؛ در همه جاى دنيا این نوع موسیقی وجود دارد، محترم است، اجرا می‌شود و حتى بزرگانی هم دارد. موسیقی خیابانی، هم مردم را خوشحال می‌کند و هم حس خوب در شهر جاری می‌كند و هم اين بچه ها کار می‌کنند و درآمد كسب مى كنند.می‌خواهم به مردم نشان بدهم که موزیسین‌های خیابانی نیازمند نیستند و اتفاقاً جامعه نيازمند موسیقی خیابانی است. تأثیر مثبت موسیقی روی ذهن و روح افراد ثابت شده است. حتی براى زمین‌های کشاورزی هم موسیقی پخش می‌کنند تا كيفيت و رشد گیاهان بهتر شود؛ ديگر جوامع انسانى كه جاى خود دارد. موسیقی خیابانی برای جامعه امروز ما که پر از استرس و فکر و عجله است نیاز ضروری است. مشکلات باعث شده تا مردم در خیابان‌ها با همدیگر غریبه باشند ولی موسیقی می‌تواند فضا را تلطیف کند و لبخند به لب آدم‌ها بیاورد."

سیامک عباسی در پایان صحبت هایش گفت:

"صحبت من فقط درباره این گروه نیست. صحبت من درباره كليت مقوله موسيقى خيابانى است. مردم باید به موزیسین‌های خیابانی احترام بگذارند؛ اگر از اجرای آنها لذت بردند در حد توانشان پولی به آن ها پرداخت کنند، و مطلع باشند كه اين پول به معناى اعانه نيست. بلكه دستمزد آنها بابت زحمتى كه مى كشند و هنرى كه ارائه مى دهند و تأثيرى كه مى گذارند، است. نگاه‌ها باید تغییر کند و مردم نباید فکر کنند خدایی نکرده این جوانان بااستعداد، نيازمند هستند. چون این افراد هنرمند هستند، در همه جای دنیا با این افراد همکاری می‌شود. به خاطر دارم در بارسلون یک گروه ساز می‌زد و جمعيت زیادی از مردم هم با آن ها می‌خواندند، بين مردم و آن هنرمندان کنش و واکنش برقرار بود. چرا نبايد در تهران اينطور باشد؟ دلیل اتخاذ چنین تصمیمی از سوی من یک تأثیر کلی‌تر است و اصل اتفاق این است که تمام گروه هاى موسیقی خیابانی محترم شمرده شوند. دوست دارم سهم خودم را در این روند ادا کرده باشم."

منبع: سایت موسیقی ما