با حضور 73 گروه از 13 کشور در سریلانکا برگزار شد

درخشش گروه‌های کُر ایران در مسابقات آسیا-اقیانوسیه

چهارمين دوره‌ى «مسابقات گروه‌هاى كر آسيا-اقيانوسيه» و جايزه‌ى بزرگ ملل با حضور 73 گروه از 13 كشور از 29 مهر الى 6 آبان در شهر كولومبو پايتخت سريلانكا برگزار شد و كاروان گروه‌هاى كر ایران سه مدال طلا، دو مدال نقره و سه ديپلم نقره کسب کردند.

گروه كر صلح (نواى شهرآشوب) به رهبرى رضا پورمقدم در شاخه‌ى موسيقى مذهبى بدون همراهى ساز ،ديپلم نقره گرفت. اين مسابقات اولين تجربه‌ى حضور گروه آواى صلح در مسابقات اينتركولتور بوده‌است. گروه كر آواى ماهان به رهبرى نيما فاتحى در شاخه موسيقى محلى بدون همراهى ساز در سطح مسابقات آزاد با كسب 37/19 امتياز موفق به دريافت ديپلم نقره شد و با اختلافى ناچيز از صعود به سطح قهرمانان بازماند. گروه كر آواى ماهان در شاخه‌ى گروه‌هاى كر مجلسى و گروه‌هاى آوازى در سطح مسابقات آزاد با كسب 98/16 امتياز موفق به دريافت ديپلم نقره شد. گروه كر پارسه از شيراز به رهبرى طيب فقيه در شاخه‌ى «موسيقى محلي با همراهى ساز» در سطح قهرمانان با كسب 75 امتياز موفق به كسب «مدال نقره» در اين شاخه شد. همچنین گروه كر تنال به رهبرى «ميلاد عمرانلو» در شاخه موسيقى محلى بدون همراهى ساز در سطح قهرمانان با كسب 13/87 امتياز علاوه بر راهيابى به سطح جايزه بزرگ ملل موفق به دريافت مدال طلا در اين شاخه شد. گروه كر تنال در همين شاخه و در سطح جايزه بزرگ ملل با كسب 60/90 امتياز دومين مدال طلاى كاروان كشورمان را به ارمغان آورد.

گروه كر تنال در شاخه‌ى گروه‌هاى كر مجلسى و گروه‌هاى آوازى در سطح قهرمانان با كسب 25/86 امتياز موفق به كسب مدال طلا در اين بخش شد و جواز حضور در سطح جايزه بزرگ ملل را نيز به دست آورد. این گروه در سطح جايزه بزرگ ملل در اين شاخه با كسب 20/79 امتياز مدال نقره‌ى اين بخش را ازآن خود كرد. اين مسابقات در سه سطح مسابقات آزاد، مسابقات قهرمانان و جايزه بزرگ ملل در 10 شاخه‌ى مختلف برگزار شد .

در سطح آزاد،‌ گروه‌ها 3 قطعه اجرا مى‌كنند و 5 داور بين‌المللى به قضاوت اجراى گروه‌ها مى‌پردازند. جوائز اين سطح مسابقات شامل ديپلم برنز، ديپلم نقره و ديپلم طلاست، به‌علاوه گروهى كه در هر شاخه‌ بالاترين امتياز را به دست بياورد برنده‌ى شاخه (Category Winner) ناميده مى‌شود.

در سطح قهرمانان گروه‌ها بايد چهار قطعه را براى هفت داور بين‌المللى اجرا کنند و در پايان مسابقه به گروه‌ها بر اساس امتياز به دست آمده مدال طلا،نقره يا برنز اهدا می‌شود. تا امتياز 60 مدال برنز، از امتياز 01/60 تا 80 مدال نقره و از امتياز 01/80 تا 100 مدال طلا اهدا مى‌شود. علاوه بر آن گروهى كه در هر شاخه بالاترين امتياز را بدست بياورد لقب «قهرمان» را از آن خود كرده ،سرود ملى كشور اجرا می‌شود و پرچم آن كشور به اهتزاز در مى‌آيد.

در سطح جايزه بزرگ ملل علاوه بر گروه‌هاى آسيايى و اقيانوسيه گروه‌هاى بقيه‌ى قاره‌ها به رقابت‌ها اضافه مى‌شوند. در اين سطح گروه‌ها 5 قطعه را براى 7 داور بين‌المللى اجرا كرده و سيستم اهدا جوائز دقيقا مانند سطح قهرمانان است، با اين تفاوت كه بالاترين امتياز هر شاخه لقب "برنده‌ى جايزه بزرگ ملل را ازآن خود مى‌كند.

سازمان اينتركولتور برگزار كننده‌ى مسابقات براى اولين بار سيستم On-site qualification را در اين مسابقات مورد آزمايش قرار داد، در اين سيستم گروه‌هايى كه در سطح آزاد موفق به كسب بالاتر از 20 امتياز بشوند به سطح بالاتر (سطح قهرمانان) و گروه‌هايى كه در سطح قهرمانان بيشتر از85 امتياز به دست بياورند به سطح بالاتر (جايزه بزرگ ملل) صعود مى‌كنند و مجددا به مسابقه مى‌پردازند.

سازمان اینترکولتور همزمان با برگزاری این دوره از مسابقات کارگروه هایی در حوزه آوار جمعی و تکنیک های خوانندگی برای گروه های کر با حضور چهار استاد بین المللی از کشورهای نروژ،آفریقای جنوبی،هلند و چین برگزار کرد.

در اين دوره از مسابقات براى اولين بار 4 گروه از ايران حضور داشتند،كاروان ايران در اين مسابقات حدود 100 نفر خواننده و رهبر كر را شامل مى‌شد، كه اين بالاترين رقم حضور كشورمان در مسابقات گروه‌هاى كر مى‌باشد.

منبع: سایت موسیقی ما