حل یک مشکل سخت با کتاب

فخرالدینی با دانشجویان موسیقی دیدار کرد

مراسم رونمایی کتاب «ارکستراسیون به زبان ساده» نوشته علی اکبر قربانی روز سه شنبه شانزدهم آبان با حضور تعدادی از هنرمندان پیشکسوت موسیقی کشورمان برگزار شد.

به گزارش خبرگزاری مهر، مراسم رونمایی کتاب «ارکستراسیون به زبان ساده» نوشته علی اکبر قربانی روز سه شنبه شانزدهم آبان با حضور تعدادی از هنرمندان موسیقی کشورمان از جمله فرهاد فخرالدینی، نادرمشایخی، وحید تاج و علی اکبرصفی پور به عنوان مدیرعامل بنیاد فرهنگی هنری رودکی در دانشگاه علمی کاربردی واحد ۴۶ تهران برگزار شد.

سوسن تقی پور مدیر دانشگاه علمی کاربردی واحد ۴۶ تهران در ابتدای این برنامه بیان کرد:

"بسیار خوشحالم که به واسطه حضور استادان بزرگی که امروز در اینجا هستند شاهد رونمایی یکی از آثار ارزشمند حوزه موسیقی به نگارش آقای علی اکبر قربانی هستیم."

این روزها جایی نمی روم

فرهاد فخرالدینی موزیسین، آهنگساز و رهبر سابق ارکستر موسیقی ملی در ابتدای این برنامه گفت:

من این روزها جایی نمی روم و سعی می کنم بیشتر اوقاتم را در منزل بگذرانم اما خوشحالم که می بینم جوانان ما راهی را می روند که باید بروند، ما پیشینه درخشانی در عرصه موسیقی داریم که تداوم این راه از خوشبختی های ماست. به هر حال موسیقی یکی از زیباترین هنرهای روزگار و پدیده ای الهی است. فلاسفه و دانشمندان ما هم بخشی را به موسیقی اختصاص داده اند. البته در دورانی به موسیقی بی مهری شده به طوری که از قرن نهم هجری و از دوران صفویه موسیقی به ناحق به زیر ضربه رفت.

این استاد مطرح موسیقی ایرانی به انتشار کتاب های مختلف حوزه موسیقی در طول تاریخ اشاره کرد و توضیح داد:

"کتاب های ارزشمندی که درباره موسیقی داریم از حدود هزار سال پیش نگاشته شده اند. شاید مهم ترین کتاب‌ها متعلق صفی الدین ارموی و عبدالقادر مراغه ای باشد، این آثار به صورت علمی با موسیقی برخورد کرده اند. به عبارتی موسیقی یک علم است که توام با خلاقیت است. بنابراین شما باید هم دانش موسیقی داشته باشید و هم خلاق باشید تا بتوانید اثری درخور تولید کنید. آقای علی اکبر قربانی هم از جمله هنرمندانی است که همواره در حال کار و فعالیت است و با اینکه می داند تالیف کتاب سود مالی چندانی نداشته و با تیراژ پایینی در دسترس علاقه مندان قرار می گیرد اما به راه خود در موسیقی ادامه داده و کار مورد نظرش را به نتیجه می رساند."

وی با قدردانی از تلاش های علی اکبر قربانی برای نگارش کتاب «ارکستراسیون به زبان ساده» عنوان کرد:

"بیان مطالب علمی و فنی به زبان ساده کار دشواری است که آقای قربانی با تکیه بر فعالیت های دانشگاهی و حضور مستمرش در ارکسترها به ویژه ارکستر موسیقی ملی که کنارم حضور داشت در این کتاب تجربه موفقی را پشت سر گذاشت. سازهای زهی که تصویرشان بر روی جلد کتاب «ارکستراسیون به زبان ساده» آمده است، قلب ارکستر هستند. بعد نوبت سازهای چوبی، بادی و برنجی و ضربی است. اگر شناختی از موسیقی ایرانی هم داشته باشید، در نهایت به صدادهی های متفاوتی می رسید. به هر صورت باید صاحب اثر باشید و آثار خوبی بسازید و مردمی که از موسیقی محرومشان کرده اند را با موسیقی شاد کنید."

این آهنگساز خطاب به دانشجویان رشته موسیقی گفت:

"تجربه هایی که در ارکستر به دست می آورید قابل مقایسه با آن چیزی نیست که در کلاس های درس می آموزید. امیدوارم شما عزیزان بتوانید دانش خود را در کارگاهی که ارکستر نامیده می شود، تجربه کنید."

خریداری ۲۰۰ نسخه کتاب «ارکستراسیون به زبان ساده» توسط بنیاد رودکی

علی اکبر صفی پور مدیرعامل بنیاد رودکی هم در این مراسم گفت:

"به آقای علی اکبر قربانی برای این کار مهم تبریک می گویم و من امیدوارم به زودی زود شاهد هنرمایی مجدد استاد فخرالدینی در کنار ارکستر ملی باشیم."

وی گفت:

"طبق برنامه ریزی هایی که انجام گرفته ۲۰۰ نسخه از کتاب «ارکستراسیون به زبان ساده» را خریداری می کنیم و در اختیار نوازندگان ارکستر ملی قرار می دهیم."

اظهارات مشایخی و حل یک مشکل سخت

نادر مشایخی رهبر ارکستر و آهنگساز هم در این برنامه با تجلیل از مولف کتاب «ارکستراسیون به زبان ساده» توضیح داد:

"در ارکستراسیون مشکلی عمده و اساسی است. اینکه رنگ های موسیقی را نمی توان تعریف کرد بلکه باید آنها را شنید که خوشبختانه کتاب «ارکستراسیون به زبان ساده» سعی کرده این مشکل را حل کند. این در حالی است که اغلب کتاب های ارکستراسیون حالت تئوری دارند و عملی نیستند اما آقای قربانی در این کتاب به گونه ای عملی هم سعی در بیان مطالب کرده است. گرچه باید این نکته را هم در نظر داشت کار ارکستراسیون روش های خاصی دارد که علی اکبرقربانی در این کتاب، این روش ها را به بهترین نحو به خواننده منتقل می کند. جالب این است که مثال هایی که در کتاب هست، حتی فراتر از یک مثال هستند."

مشایخی تاکید کرد:

"فارغ التحصیلانی که از دانشگاه بیرون می آیند، خیلی با استعداد هستند و انرژی دارند اما بعدها می فهمند که آنچه در دانشگاه آموخته اند به کارشان نمی آید و بعد از آن باید به دنبال یادگرفتن و تجربه کردن بروند."

تجربه حضور در ارکستر موسیقی ملی با هیچ دانشگاهی قابل مقایسه نیست

علی اکبر قربانی نویسنده کتاب «ارکستراسیون به زبان ساده» نیز در سخنانی گفت:

"موسیقی در نهایت باید شنیده شود و حرف زدن درباره موسیقی خیلی چیزی به آن اضافه نمی شود اما آلن بلکین می گوید در آموزش هر مبحثی معلمان زیادی می بینید اما در آن میان یک یا ۲ معلم تاثیر بسیاری بر روی شما می گذارند. استاد فخرالدینی نیز از آن جمله هستند که به گردن من حق بسیار دارند."

وی ادامه داد:

"نوشتن این کتاب از سوی من رسیدن به یک مِتُد آموزشی است. من سعی کردم راه کار و فرمول برای ارکستراسیون پیدا کنم و این که چقدر موفق بوده ام به قضاوت خوانندگان بماند. خاطرم هست ۱۸ سال پیش که دانشجوی استاد فخرالدینی بودم اثری نوشته بودم و آن را نزد استاد بردم وقتی ایشان دید و تعریف کرد و گفت که این اثر را با ارکستر ملی اجرا می کنیم. از آن زمان فعالیت ام با ارکستر ملی شروع شد و تجربه ای که در آنجا به دست آوردم برایم بسیار مهم بود. تجربه هایی که در ارکستر به دست آوردم در هیچ دانشگاهی قابل دستیابی نیست."

قربانی اظهار کرد:

"استاد فخرالدینی این امکان را به من و خیلی از دوستان جوان داد که نتیجه آن ارکستری بود که سال ها فعالیت کرد، خوانندگان و آهنگسازانِ خوبی بود و امروز اگر توانسته ام کتابی بنویسم، به خاطر لطفی بوده که استاد فخرالدینی نسبت به من داشته اند."

اجرای گروهی از دانشجویان دانشگاه علمی کاربردی واحد ۴۶ تهران به سرپرستی بهنام ابوالقاسم و خوانندگی وحید تاج و اهدای یکی از سازهای ساخته شده توسط دانشجویان دانشگاه علمی کاربردی به استاد فرهاد فخرالدینی از بخش دیگر این مراسم بود.

منبع: خبرگزاری مهر