"همه براین فکر هستند که ایران فقط تهران است و تهران، تالاروحدت! و این تالار تنها به چند خواننده اختصاص دارد."

«رنج نادر گلچین از نابرابری»

فاضل جمشیدی با بیان اینکه نادرگلچین محرومیت‌های بسیاری در این جامعه کشید، گفت: گلچین می‌گفت

"همه براین فکر هستند که ایران فقط تهران است و تهران، تالاروحدت! و این تالار تنها به چند خواننده اختصاص دارد. من از این نابرابری و از این توزیع ناعادلانه رنج می برم."

 

به گزارش ایسنا بر اساس خبر رسیده، مراسم بزرگداشتی برای زنده‌یاد نادر گلچین ـ خواننده موسیقی ایرانی که شهریورماه امسال درگذشت ـ 11 آبان ماه در شهر رشت برگزار شد.

 

کامبیز روشن روان ـ آهنگساز ـ در این مراسم گفت:

"هنرمند درجامعه ما چراغ راه جامعه تعریف می‌شود، اما آیا به این خاطر، این عنوان را برای او انتخاب می‌کنند که یک موسیقیدان تمام زندگی‌اش به موسیقی خلاصه شده است؟ و یا اینکه موسیقی، اولین خاستگاه تمامی هنرهای بشری بوده؟ آیا به این خاطر که موسیقی اولین رسانه ارتباطی بشری است؟ وقتی عنوان هنرمند برای شخصی بکار برده می‌شود، قطعا از یک سری ویژگی‌ها برخوردار بوده است."

او گفت:

"موسیقی تنها زبانی است که در جهان مشترک بوده و می‌توان با آن با خدا راز و نیاز کرد، بدون هیچ مذهب یا تبعیض‌نژادی. در تاریخ موسیقی ایران شنیده و خوانده‌ایم که موسیقیدان‌هایی در ساعات خاصی از شب رشته ارتباطی خود را پیدا می‌کنند، این رشته ارتباطی باعث خلق آثار جاودانه‌ای در موسیقی خواهد شد. این همان چیزی است که از عالم بالا به موسیقیدان منتقل می‌شود و او راوی آن برای زمین است و به گوش مردم می‌رساند. بنابراین نخستین ویژگی یک هنرمند این است که انسان پاک و منزهی بوده و از آلودگیها به دور باشد و حسادت، کیینه و خودخواهی در او نهادینه نشود و درکنار آن اخلاق و معرفت در وجودش قرار گرفته باشد و اخلاق چیزی است که درجامعه هنری امروز ما متاسفانه بسیارکمتر دیده میشود."

روشن‌روان اضافه کرد:

"اگر اخلاق از هنرمند گرفته شود بخش بزرگ ویژگیهای یک هنرمند از او گرفته شده است. نادر موسیقی ما یکی از همین هنرمندان بود که نه کینهای بردل داشت و نه خودخواهی و غرض ورزی و با حسن نیت تمام اگر قطعاتی را اجرا کرده بود استقبال می‌کرد تا دیگر خوانندگان آن را به اجرا در آورند، برخلاف آن چیزی که امروز در خوانندگان ما وجود دارد."

فاضل جمشیدی ـ خواننده موسیقی ایرانی و دبیر این مراسم ـ نیز اظهار کرد:

"استاد نادرگلچین محرومیتهای بسیاری در این جامعه کشید و نگذاشتند که او در عرصه موسیقی فعالیت کند. گلچین می‌گفت «همه بر این فکر هستند که ایران فقط تهران است و تهران، تالار وحدت! و این تالار تنها به چند خواننده اختصاص دارد، من از این نابرابری و از این توزیع ناعادلانه رنج می‌برم.»"

عبدالحسین مختاباد ـ خواننده ـ و حسین پرنیا ـ نوازنده ـ نیز در این مراسم اجرایی داشتند. مختاباد پیش از اجرا ضمن تشکر از مسئولان برگزار کننده این مراسم از شورای شهر رشت تقاضا کرد که محل و خیابان مناسبی را به اسم نادر گلچین نامگذاری کنند.

 

این خواننده گفت:

"نزدیک به سه دهه در محضر استاد نادرگلچین بوده‌ام و از هنر او بهره برده‌ام اما متاسفانه در اوج هنر، هنر این هنرمند را به خاک و خون کشاندند، هنرمندی که به دنبال تشویق، امضا و شهرت نبود بلکه به دنبال تولید موسیقی بود."

حسین پرنیا نیز در ادامه گفت:

"ما با جوی در جامعه دست به گریبان هستیم که هر وقت از هنرمندی با غم و اندوه یاد می‌کنیم گویا این هنرمند دیگر نیست اما تعریف من از زندگی این است که هرگاه و یا روزی از خاطر کسی نگذریم آن روز مرده‌ایم. تمام هنرمندان جهان زنده‌اند و مرده کسانی هستند که تاریکی‌های چراغ هنر را زیاد کرده‌اند تا هنر از بین برود اما آن‌ها فراموش کرده‌اند نور یک شمع در همه جهان پیدا است که هرچه تاریکی بیشتر شود، این شمع نورانی‌تر خواهد بود. البته همه می‌دانیم این بی‌اخلاقی‌ها قطعا بی‌علت نبوده و ما هم به مانند استاد گلچین دربرابر این ظلم‌ها و بی‌اخلاقی‌ها سکوت می‌کنیم."

اسماعیل تهرانی ـ نوازنده سنتوروآهنگساز ـ دیگرسخنران این مراسم بود که در جملاتی گفت:

"بهتر است بگویم گلچین نادر! آشنایی من و نادر گلچین به سال ۱۳۵۰ برمی گردد زمانی که مسئولیت هنرستان اصفهان برعهده من بود و نادر گلچین از طرف وزارت فرهنگ و هنر وقت به همراه عده‌ای از دوستان هنرمند دراصفهان اجرای برنامه داشتند. آن شب از گلچین خواسته شد یک حال و هوای دیگری به مجلس بدهد و او شروع به خواندن کرد. نادرگلچین شناخت بسیار خوبی بر شعر و موسیقی داشت و به‌درستی مفاهیم را متبادر با ذهن انجام می‌داد، او عاشقانه زندگی کرد و تکرار ناشدنی است."

درادامه مسعود نصرتی ـ شهردارشهر ـ رشت بیان کرد:

"درایران بویژه شهر رشت هنرمندان بسیار فاخر و بزرگی حضور دارند که باید پیش از نبودنشان مراسم تجلیلی برای آنها برگزار شود."

ناصرمسعودی ـ خواننده ـ نیز درباره آشنایی‌اش با نادرگلچین گفت:

"من با نادر در شهر رشت و در تئاتر و رادیو آشنا شدم. ما در دوران جوانی و نوجوانی همیشه در کنار هم بودیم، دورانی که خالص بود و جویای نام بودیم . صدای نادر گلچین و بیان اشعار و نحوه خواندش برای من الهام بخش بود و میدانم نادر و نادرها نمی‌میرند و هنرشان ماندگار و مانا است. افتخار می‌کنم که در کنار این هنرمندان عزیز بودم و امیدواریم در زمان حیات از یکدیگر قدردانی کنیم."

در ادامه مراسم باحضور مظفر شفیعی،اسرافیل شیرچی،سید محمد میرزمانی،رضا بنفشه خواه،بیژن بیژنی،مجید مظفری،غلامرضا امانی،فاضل جمشیدی و دیگر مسئولان شهرداری و شورای شهر رشت با اهدای دسته گلی ازاستادان ناصرمسعودی خواننده پیشکسوت موسیقی فولکور گیلان وعلی اکبر پورهنرمند پیشکسوت موسیقی و آهنگساز تقدیر شد.

 

مجید مظفری ـ بازیگر سینما و تلویزیون ـ نیز در این برنامه حضور داشت و ضمن ابراز تسلیت به خانواده این هنرمند اظهار کرد:

"ادبیات نمایشی در ایران و دنیا در زمینه تئاتر و تصویر دو حالت دارد ادبیات نمایشی شنوایی انسان ، ادبیات تصویری نگاه و موسیقی روح را نوازش می دهد و روح ما مدیون موسیقی ایران است و بخشی ازآن مدیون آقای گلچین است و چه خوب است که اینگونه مراسم‌ها در این شهر برگزار می شود و مخالفانی نداشته است."

سهیل محمودی ـ شاعر و مجری ـ نیز جامعه ایران را جامعه‌ای با معضل رفتاری و نابهنجاری اخلاقی دانست و گفت:

"هنر و فرهنگ تنها چیزی است که تربیت را به جامعه باز می‌گرداند. دستی که به قلم می‌رود و یا مضراب سازو آرشه بدست می‌گیرد، نمی‌تواند اسلحه بدست بگیرد و سرقت مسلحانه کند. فرزندان ما الگو می‌خواهند و هنرمندان الگوهای نسل آینده هستند. متاسفانه رادیو وتلویزیون دراین باره کم لطفی کرده است؛ باید خودمان برای تربیت نسل فردایمان قدم برداریم."

میرعلیرضا میرعلینقی ـ پژوهشگر تاریخ موسیقی ایران ـ با بیان خصوصیات برجسته شخصیت فردی و شخصیت هنری نادر گلچین به عواملی اشاره کرد که خوانندگان دیروز را از مرتبه ممتازی بهرمند می‌ساخت و در خوانندگان امروزی چنین عواملی پرورش نیافته است.

 

اوافزود:

"فردیت قوام یافته زنده یاد گلچین که در بستری غنی از شعر شناسی و هنر بازیگری پرورش یافته بود به همراه صدای خوش کوک و آرامش ذاتی او موجب شد که خوانده‌هایش نقشی ماندگار بر صفحه موسیقی دوره ما به یادگار بگذارد."

مرجانه گلچین ـ بازیگر سینما و تلویزیون و برادرزاده نادر گلچین ـ ضمن ابراز خوشامدگویی به میهمانان حاضر در جمع و تشکر و قدردانی از مسوولان برگزار کننده، بیان کرد:

"از تمامی خصیصه‌های عموی نازنینم نامبرده شد، خصلت‌هایی که هر کدام از آن‌ها می‌تواند ما را به سوی خود جذب کند و آن هنرمند را ستایش کنیم. اما بعد چهل روز که از رفتن عموی نازنیم گذشت آنچه که از میراث او به یادگار ما مانده است ثروتی چون عشق، محبت و دوست داشتن است که بین ما تقسیم خواهد شد."

درادامه برنامه علی جهاندار، سالار عقیلی به همراه حریر شریعت زاده، غلامرضا امانی و حسین علیشاپور اجرای برنامه داشتند.

 

همچنین در این مراسم مرتضی عاطفی ـ شهردارمنطقه دو رشت ـ نیز با بغض و اندوه از نادرموسیقی ایران یاد و از حاضران در سالن تقاضا کرد تا نادر گلچین را بصورت ایستاده تشویق کنند.

 

همچنین کلیپی از پیام تسلیت هنرمندانی مانند جمشید مشایخی،میلاد کیایی،عباس خوشدل،عبدالوهاب شهیدی،فضل الله توکل،ایرج خواجه امیری و.. به تصویر کشیده شد.

 

اسماعیل تهرانی،کامبیز روشن روان، رضا بنفشه خواه، علی جهاندار، عزت الله رمضانی فر،بیژن بیژنی، علی اکبرپور، سید محمد میرزمانی،مظفر شفیعی،سعید ثابت،اسرافیل شیرچی، مجید مظفری،غلامرضا امانی، سهیل محمودی، سالارعقیلی، فاضل جمشیدی،مریم امیرجلالی، سعیده عرب،داوود حیدری، عباس محبی،حسین علیشاپور، ،حسین پرنیا، ،رویا حلاج،علیرضا میر علی نقی، ،احسان صحرایی و...از مهمانان این برنامه بودند.

 

این برنامه به همت سازمان فرهنگی و ورزشی شهرداری شهررشت درسالن اجتماعات مخابرات این شهر برگزار شد.

 

منبع: خبرگزاری ایسنا