کیهان کلهر و علی اکبر مرادی در آخرین روزهای سال جاری میلادی اجرای مشترک در دانشگاه استانفورد آمریکا خواهند داشت.

اجرای مشترک کلهر - مرادی و کلهر- ارزنجان هنرنمایی شرقی در غرب

به گزارش خبرنگار موسیقی ایرنا، کلهر و مرادی که سال‌ها قبل آلبوم موفق 'در آینه آسمان' را از همکاری شان منتشر کرده بودند، بار دیگر پس از سال‌ها با سازهای تخصصی خود کمانچه و تنبور کنارهم می‌نشینند و در روز دهم دسامبر( 19 آذرماه ) به اجرای قطعاتی در بداهه نوازی می‌پردازند.

 

همچنین کلهر در روز سوم نوامبر در شهر یورک انگلستان با کمانچه تکنوازی می‌کند و فردای آن روز هم در منچستر برنامه ای مشابه خواهد داشت. در روز دهم نوامبر (19 آبان) در روتردام هلند به همراه اردال ارزنجان به دونوازی می‌پردازد و در روز چهاردهم همین ماه در آمستردام به همراه علی بهرامی فرد نوازنده سنتور به اجرای قطعاتی جدید خواهد پرداخت.

 

در آخرین روزهای ماه نوامبر هم کلهر در کنار اردال ارزنجان نوازنده شهیر ساز بائلاما(باقلاما) ترکی می‌نشیند و در شیلتیگهایم فرانسه در روز بیست و هفتم بداهه نوازی می کنند.

 

سایت جشنواره شیلتیگهایم درباره این دو هنرمند نوشته است : ' کیهان کلهر نوازنده کمانچه و اردال ارزنجان نوازنده بائلاما، سفیران دو فرهنگ مختلف هستند اما زمانیکه با هم ساز می‌زنند، انگار که موسیقی‌ آنها را یکی می‌کند و از روحی مشترک سرچشمه می‌گیرد. کیهان کلهر همیشه با کمانچه ایرانی اش کنار دیگر نوازندگان موسیقی های شرقی همنوازی کرده است، این نوازنده چیره دست کمانچه، طعم و رنگ همنشینی های موسیقایی را چاشنی سفرهایش کرده است. در کنار او اردال ارزنجان نشسته است که او را بزرگترین نوازنده بائلاما می‌دانند. رشته‌های پاره شده با زخمه های کمانچه آرام آرام حرکت می کنند تا آنجا که هر دو به شکلی استادانه در هم تلفیق می شوند، اتفاقی که نشان می‌دهد در اینجا، تنها مساله تسلط بر ساز نیست و سنت هم پایان جهان نیست. همچنانکه گذشتگان به مرزهای بین موسیقی ایرانی و موسیقی ترکی اعتقادی ندارند، می‌توان این یگانگی را در فرود آمدن آبشارهای ملودی و نم نم های باران بداهه نوازی این دو هنرمند حس کرد.'

 

کیهان کلهر در آخرین کنسرت سال 2017، در روز 19 دسامبر در فستیوال استانبول در کنسرت 'پردگیان باغ سکوت' به همراه نوید افقه، علی بهرامی فرد و هادی آذرپیرا به اجرای قطعات خواهد پرداخت.

 

منبع: خبرگزاری ایرنا