بنیاد رودکی در تلاش است که موسیقی‌های ثابت، اختصاصی و همیشگی برای تیم فوتبال کشورمان بسازد.

تیم ملی فوتبال ایران صاحب سرود اختصاصی می‌شود

به گزارش «اول فای» و به نقل از ایسنا، علی اکبر صفی‌پور ـ مدیرعامل بنیاد رودکی ـ در نشستی که عصر امروز (۲۷ فروردین ماه) در فدراسیون فوتبال برگزار شد همچنین از ساخت سه قطعه برای اعزام تیم ملی فوتبال به جام جهانی خبر داد و گفت که خواننده دو اثر آن سالار عقیلی و علیرضا قربانی هستند.

او در این زمینه توضیح داد:

"دی‌ ماه بود که با فدراسیون فوتبال تفاهم‌نامه‌ای برای تولید سرود اعزام تیم ملی به جام جهانی امضا کردیم. در بسیاری از کشورها تیم‌های ملی و باشگاهی با استفاده از ارکسترها اقدام به ساخت سرود می‌کنند اما تا به حال چنین اتفاقی در ایران رخ نداده بود."

صفی‌پور اضافه کرد:

"پیشنهاد این کار از طرف بنیاد رودکی به فدراسیون داده شد که مورد استقبال قرار گرفت. بعد از این تفاهم‌نامه در درون بنیاد رودکی نیز مذاکراتی داشتیم و روی اینکه آثار موسیقی ایرانی به شکل ارکسترال ساخته شود توافق داشتیم."

او با بیان اینکه قرار بود از ابتدا به جای یک سرود، چند سرود داشته باشیم، اظهار کرد:

"اولین کاری که قرارداد آن بسته شد، ساخت اثری با صدای سالار عقیلی، آهنگسازی بابک زرین و شعر احسان افشاری بود. در ادامه به ساخت اثری با صدای علیرضا قربانی، آهنگسازی و رهبری شهرداد روحانی (رهبر ارکستر سمفونیک تهران) و شعر ساعد باقری قرار شد."

صفی‌پور بیان کرد:

"سومین اثر نیز به رهبری و آهنگسازی فریدون شهبازیان (رهبر ارکستر ملی ایران) و شعر عبدالجبار کاکایی در حال ساخت است و اسم خواننده آن بعدا اعلام خواهد شد. دلیل اعلام نکردن نام خواننده نیز این است که ساخت این اثر دیرتر شروع شده و می‌خواهیم کار خروجی پیدا کند."

مدیرعامل بنیاد رودکی همچنین درباره ویژگی‌های این آثار گفت:

"ما می‌خواستیم این قطعات روحیه حماسی داشته باشد و تمام طبقات جامعه با آن ارتباط برقرار کنند."

او درباره تاریخ اجرای ارکسترها در روسیه نیز گفت:

"ما برای اینکه بتوانیم علاوه بر ایران در روسیه نیز اجرا داشته باشیم هماهنگی خوبی انجام شد. حتی بنیاد رودکی با کنسرواتوار چایکوفسکی تفاهم‌نامه‌ای را امضا کرد و مقدمات سه شب اجرا در روسیه را فراهم کردیم."

صفی‌پور بیان کرد:

"یک شب پیش از بازی‌های ایران در دوره مقدماتی جام جهانی اجراها روی صحنه خواهد رفت. ۲۴ خرداد در سن‌پترزبورگ، ۲۷ خرداد در سالن کنسرواتوار چایکوفسکی مسکو و ۲۹ خرداد در کازان اجرا خواهیم داشت. خیلی دوست داشتیم در شهر سومی که ایران بازی داشت اجرا داشته باشیم اما سالن مناسب و مجهزی برای این کار وجود نداشت."

او با بیان اینکه اولین بار است این کار در قالب ارکسترال انجام می‌شود، اظهار کرد:

"هر کاری را با قالب خودش مقایسه کنید. قدم بعدی ما این است موسیقی‌های ثابت، اختصاصی و همیشگی برای تیم فوتبال بسازیم."