آيا به عنوان يك هنرمند به حق كپى‌رايت باور دارید؟/آيا فكر مى‌كنید استفاده از آهنگ معروف براى انتقال پيام‌هايتان كار درستى است؟

«پرواز همای»‌ به انیميشن «ديرين ديرين» براى سواستفاده از آهنگ معروف انتقاد کرد

به گزارش «اول فای» و به نقل از موسیقی ما، پرواز همای - خواننده‌ی موسیقی سنتی ایران- نسبت به استفاده از قطعه‌ی «سفر» از انیمیشن «دیرین دیرین» انتقاد کرده و در یادداشتی آورده است:

"خطاب به محمدرضا على مردانى و تمام كسانى كه با سواستفاده از آهنگ‌هاى معروف و قديمى، آثار هنرى يا تبليغى مى‌سازند و از شبكه‌هاى مجازى يا تلویزيون ايران به نمايش در مى‌آورند؛ از هنرمند با شعورى مثل «على مردانى» بعيد بود كه با اين ادبيات زشت شعرِ آهنگى را كه براى مردم و هزاران جوان يادآور خاطراتى زيبا و نوستالژيك بوده، استفاده کند تا يک انیميشن براى انتقال پيامى اجتماعى خودش بسازد. «اگه یه روز بری سفر» یکی از معروف‌ترین آثاری است که در ذهن و خاطره‌ى همه رنگ و بويى جاودانه دارد؛ حالا اما شما با يك شعر بسيار زشت و ... آن را ابزارى براى ساخت اثر هنرى خود تبديل كرده‌ايد."

این خواننده در ادامه‌ی پیام خود آورده است:

"آيا براى به اصلاح ابتكار خودتان از خواننده‌ی این اثر اجازه گرفتيد كه تك تك بيت‌ها را به شكل كاملا مبتذل تغيير دهيد؟ آيا تا به حال از كنار رودخانه‌هاى دركه يا دربند گذر كرده و جوان‌هاى گيتار به دست را در حال خواندن اين آهنگ ديده‌اید؟ آيا مى دانستىد خيلى از جوان‌هاى گيتار به دست اولين آهنگى كه ياد گرفته‌اند، همين آهنگ بوده است؟ آيا به عنوان يك هنرمند به حق كپى‌رايت باور دارید؟ آيا مى دانىد اگر در يك كشور اروپايى مرتكب چنين جنايت هنرى بشوىد چه اتفاقى برايتان خواهد افتاد؟ آيا فكر مى‌كنید استفاده از آهنگ معروف براى انتقال پيام‌هايتان كار درستى است؟ آيا با اين حساب خودتان را هنرمند مى‌دانید؟ اجازه‌ى هنرمند شرط ادب و اصول كار حرفه‌اى‌هاست؛ حتى اگر خواننده‌ای باشد که در کشور حضور نداشته باشد؛ اما گويا این روند در آثار شما ادامه دارد؛ به نظر می‌رسد شما یک عذرخواهى بزرگ به خواننده‌ی این اثر و همچنین جامعه‌ى موسيقى بدهكار هستید كه اين كارتان به شدت قابل نقد است."

او ادامه داده است:

"نبود حق كپى رايت در ايران موجب فاجعه‌هاى اين‌چين بزرگى است كه اين روزها بسيار زياد شاهد آن هستيم و مشاهده می‌‌کنیم كه حتى از ملودى آهنگ‌هاى بسيار فاخر در تبليغات تلویزيونى براى كالاهايى مانند گلاب و فرش و روغن و ماكارونى و ماست و پيچ و مهره و ... استفاده مى‌كنند و در این میان همه سكوت كرده‌اند و به رويشان نمى‌آورند؛ به راستى از ماست كه بر ماست وگرنه ..."