از زیر پای عابران شهر صداهای عجیبی به گوش می‌رسد؛ صداهایی که انگار از کهن‌ترین جای تاریخ آمده‌اند...

فتح شهر زیرزمینی به دست نوازنده‌ها/زیر پای عابران تهرانی چه می‌گذرد+کلیپ

به گزارش «اول فای» و به نقل از ایلنا، در همین روزهایی که کم‌کم دارد نوروز از راه می‌رسد و سطح خیابان‌های تهران با عابران و مغازه‌ها و دار و درخت‌هایش حال و هوای تغییر فصل به خود گرفته‌اند، از زیر پای عابران شهر صداهای عجیبی به گوش می‌رسد، صداهایی که انگار از کهن‌ترین جای تاریخ آمده‌اند، صداهایی که برخلاف زلزله؛ ترسی به ارمغان نمی‌آورند.

کمی پایین‌تر از اینجایی که راه می‌رویم، در شهر زیرزمینی ما، یعنی در همین متروی پایتخت، «آوای سرزمین من» جریان دارد، آواهایی از موسیقی کهن همین دیار که رنگ شادی و زندگی و حیات دارند، آنهم توسط خنیاگران و نوازندگانی که هر کدام‌شان از دیاری خارج از پایتخت به تهران آمده‌اند تا در این روزمرگی‌های پراسترس تجربه‌ای متفاوت را برایمان به همراه داشته باشند.

چند روزی است دوازده گروه موسیقی محلی از مناطق مختلف کشورمان موسیقی‌های هر روزه‌ای را در متروی تهران برای مسافران عجول و پراسترس تهرانی می‌نوازند و می‌خوانند تا کمی ضربان قلب‌شان پایین‌تر بیاید و صدای پای آمدن بهار را نیز بشنوند. اجراهایی از رپرتوار شادیانه‌های موسیقی چهار گوشه کشورمان توسط مجریانی که با سازهای محلی و لباس‌های سنتی و موسیقی امید بخشاشان، روایتی از ساده بودن زندگی در نگاه پیشینیان‌ و اجدادانمان دارند.

این اجراهای موسیقی در قالب برنامه‌ای با عنوان «آوای سرزمین من» تدارک دیده شده‌اند که عنوانی مناسب نیز برای آن به نظر می‌رسد. محسن محمدیان (مدیر ارتباطات و امور بین‌الملل شرکت بهره برداری متروی تهران) درباره این اجراها می‌گوید:

"با توجه به اینکه عید نوروز نزدیک است شرکت بهره‌برداری مترو در همین راستا در طرح استقبال از بهار این هماهنگی را انجا داده که گروه‌های موسیقی محلی از استان‌های مختلف دعوت شده‌اند تا در متروی تهران اجراهایی از موسیقی مناطق مختلف را برای مسافران اجرا کنند. قبلا هم شاهد اجراهای موسیقی در متروی تهران بوده‌ایم اما این‌بار برای آشنا شدن بیشتر شهروندان پایتخت‌نشین با این موسیقی و آداب و رسوم محلی چنین برنامه شکل گرفته است.
به مناسبت برگزاری سومین نمایشگاه توانمندی روستائیان و عشایر، اجراهایی با عنوان «آوای سرزمین من» در ایستگاه‌های منتخب مترو تهران برگزار می‌شود. هدف از اجرای این برنامه نیز پاسداشت گویش‌ها، آداب، رسوم، سنت‌ها و فرهنگ‌های ایرانی است. به همین منظور در 12 ایستگاه متروی تجریش، شهید بهشتی، قیطریه، امام حسین (ع)، امام خمینی (ره)، دروازه شمیران، ارم سبز، شهدا، دروازه دولت، میدان جهاد، میدان آزادی و تئاترشهر میزبان مسافران شهر زیرزمینی در اجرای هنرمندان عرصه موسیقی اقوام مختلف است."

مجموعه اجراهای موسیقی «آوای سرزمین من» که از روز شنبه همین هفته 12 اسفند آغاز شده قرار است تا چهارشنبه 16 اسفند ادامه پیدا کند و طی آن هر روز در دو نوبت، صبح از ساعت ۱۰ تا ۱۲ و عصر از ساعت ۱۴ تا ۱۷ برای مسافران متروی تهران به اجرای موسیقی و حرکات آئینی بپردازند. در واقع این دوازده گروه ضمن اجرای موسیقی فولک منطقه خود، به انجام حرکات آئینی نیز می‌پردازند که جذابیت‌های بسیاری برای پایتخت‌نشینان دارد.

گروه‌های موسیقی از استان‌های گلستان، سیستان و بلوچستان، خراسان رضوی و شمالی، کردستان، چهار محال و بختیاری، آذربایجان، بوشهر، همدان، تهران و هرمزگان در ایستگاه‌های متروی تهران به اجرا می‌پردازند و برای این اجراها نیز با همان لباس‌های محلی خودشان در ایستگاه‌ها حاضر می‌شوند.

برای مشاهده و یا دانلود ویدئوی این خبر، بر روی آیکون ویدئو کلیک نمائید.