گزارش ویدیویی اختتامیه ششمین جشنواره موسیقی نوای خرم

برگزاری اختتامیه ششمین جشنواره موسیقی نوای خرم 1398 در تالار وحدت

به گزارش «آواتار»، اختتامیه ششمین جشنواره نوای خرم در 21 آذر 98 در حضور سید محمد مجتبی حسینی معاون هنری وزیر ارشاد، محمد اله یاری مدیرکل دفتر موسیقی وزارت ارشاد، مهدی افضلی مدیر عامل بنیاد فرهنگی هنری رودکی، احمد صدری مشاور معاون هنری وزیر ارشاد و سید محمد طباطبایی مدیر شورای ارزشیابی هنرمندان وزارت ارشاد در تالار وحدت تهران برگزار شد.   

رضا خرم فرزند همایون خرّم و عضو شورای سیاستگذاری این جشنواره ضمن ارائه گزارشی از روند اجرایی این رویداد  می گوید زمانی که در ۲۸ دی ماه ۱۳۹۱ پدر را از دست دادم به دلیل مهربانی های زیادی که همواره در زندگی ام از او دیده بودم، احساس کردم به معنا و مفهوم مطلق کلمه بی نوا شدم. اما بعد از مدتی خداوند به من دختری داد که نام او را نوا گذاشتیم و بعد از مدتی هم یک جشنواره به نام «نوای خرم» در عرصه موسیقی کار خود را آغاز کرد.

وی با روایت خاطره ای از آشنایی بردیا صدرنوری ( پیانیست  و مدیر ششمین جشنواره موسیقی نوای خرم) با پدرش می گوید: به اعتقاد من کلید جشنواره موسیقی نوای خرم در سال ۷۴ زده شد. زمانی که بردیا صدرنوری اولین بار با پدرم ملاقات کرد و به او نوار کاستی اهدا کرد و از پدر خواست تا نظرش را درباره این آثار بدهد. بردیا از همان دوران بود که وقتی پدرم بعد از آن دیدار اول ۴۰ دقیقه با وی درباره آن آثار گفتگو کرد به گفته خودش روحش تسخیر شد و از همان جا بود که تصمیم گرفت شرایطی را برای همکاری های مشترک فراهم کند و کار تا اینجا که ما شاهدش هستیم، ادامه پیدا کند.

رضا خرم در انتهای صحبت هایش ضمن قدردانی از افلیا پرتو و انوشیروان روحانی در حمایت معنوی از جشنواره نوای خرم  گفت: جشنواره موسیقی نوای خرم به دلیل گستردگی که پیدا کرده، هم اکنون در شرایطی قرار گرفته که برای برگزاری قطعا با مشکلات زیادی روبرو خواهد بود پس من از اینجا از صاحبان سرمایه و آن دسته مجموعه هایی که واقعا دغدغه فرهنگی دارند می خواهم که به عنوان اسپانسر از این جشنواره حمایت کنند. ولی ما در این زمینه دو شرط داریم: اول اینکه اعتقاد تمام کسانی که در این رویداد حضور داشته و دارند برمبنای عرفان بوده است. پس حضور اسپانسرها می تواند نه تنها منتی بر سر جشنواره به حساب نیاید بلکه دوستان اسپانسر جشنواره ما را رویدادی ببینند که راه سلامتی داشته و در آن انفاق به معنا و مفهوم مطلق کلمه اتفاق می افتد.  شرط دوم هم سلامت بودجه ای است که برای حمایت در اختیار جشنواره قرار می دهند پس ما اسپانسری را می پذیریم که آزادگی جشنواره را تحت الشعاع قرار ندهد. از این رو مجددا از مجموعه هایی که واقعا دغدغه فرهنگی دارند می خواهم تا به کمک و یاری این جشنواره بشتابند که این رویداد با پاکی، سلامت و اعتقادی که بر مبنای اخلاق مداری بنیان گذاشته شده است به راه خود ادامه دهد. البته که من مطمئنم این جشنواره به دلیل راه پاکی که داشته و دارد همچمنان ادامه دار خواهد بود.

فراخوان جشنواره  ششم از تیرماه امسال منتشر و اجراها در طی شش روز داوری شد. سازهایی مانند ویلن ایرانی و پیانو ایرانی و گیتار در این جشنواره بکار گرفته شدند. به اعتقاد برگزارکنندگان جشنواره نوای خرم، جشنواره نوای خرم ملودی‌ محور بوده و اجراهای گروهی هم دارد. فرق این جشنواره با جشنواره موسیقی جوان را در ترکیب سازها می دانند در حالی که تمرکز جشنواره جوان روی موسیقی دستگاهی است.

همایون خرم ، نوازنده ویولن و آهنگساز است که در 82 سالگی بعلت سرطان در تهران چشم از جهان فروبست.