تسلیت معاون امور هنری برای درگذشت عبدالکریم مهرافشان

از تنهایی و افسردگی تا اجرای آثار در ارکستر ملی

به گزارش «اول فای» و به نقل از ایسنا، عبدالکریم مهرافشان ـ نوازنده ویولن و آهنگساز ـ بعد از مدتها مبارزه با بیماری دارفانی را وداع گفت.

فاضل جمشیدی ـ خواننده ـ در رابطه با عبدالکریم مهرافشان اظهار کرد:

"عبدالکریم مهرافشان دوم اسفندماه به دلیل شکستگی لگن درگذشت. او سال‌های سال درگیر تنهایی و افسردگی بود."

او ادامه داد:

"من سه کار از او در ایران و چین با ارکستر موسیقی ملی ایران به رهبری فرهاد فخرالدینی خواندم. نام این آثار «دیدار»، «خلوت شب» و «بهار رویا» است. چند ماه پیش من به همراه چند نفر از سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران به خانه او رفتیم و از او عیادت کردیم."

جمشیدی همچنین گفت:

"قرار بود آثار او در ارکستر ملی ایران اجرا شود و در این‌باره هم با آقای فریدون شهبازیان (رهبر ارکستر ملی ایران) صحبت کردیم؛ ان‌شاءلله پس از تکمیل نت‌های او این کار انجام می‌شود."

او درباره مراسم ترحیم این هنرمند بیان کرد:

"این مراسم روز پنجشنبه دهم اسفندماه از ساعت ۱۵ تا ۱۹ در منزل او به نشانی خیابان خالداسلامبولی(وزرا) برگزار می‌شود."

قرار است پیکر این هنرمند چهارشنبه نهم اسفند از مقابل تالار وحدت تهران تشییع شود.

عبدالکریم مهرافشان از سن ۲۵ سالگی در رادیو ایران استخدام شد و در ارکستر شماره دو و ارکستر ویژه که توسط مشیر همایون تأسیس شده بود، نوازنده ویولن شد. و در سال ۱۳۳۷ توسط حسین دهلوی به وزارت فرهنگ و هنر وقت منتقل شد و در ارکستر صبا به نوازندگی ویولن پرداخت.

این هنرمند در سال ۱۳۴۲ به سمت آهنگساز و سرپرست یکی از ارکسترهای موسیقی ملی وزارت فرهنگ و هنر منصوب شد و در مدت همکاری اش بیش یکصد و چهل آهنگ ساخت که در حدود چهل عدد آن‏ها ضبط شد.

از آثار وی می توان به «ایوان مداین» با شعری از خاقانی،«سروچمان» با شعر حافظ، «شعله‏‌های عشق» با شعر ابراهیم صفایی،«زلف بر باده مده» با شعر حافظ، «واله و شیدا» با شعر مولوی و برای ارکستر «امید» در دستگاه چهارگاه و «مژده» در دستگاه ماهور اشاره کرد.

**تسلیت معاون امور هنری برای درگذشت عبدالکریم مهرافشان

معاون امور هنری وزارت فرهنگ وارشاد اسلامی درگذشت عبدالکریم مهرافشان آهنگساز پیشکسوت کشور را تسلیت گفت.

سید مجتبی حسینی در پیام تسلیت برای درگذشت عبدالکریم مهرافشان نوشته است:

"اندوه که هنرمندی دیگر از میان ما رفت اما عبدالکریم مهرافشان با نواها و خاطرات دلنشینی که به یادگار گذاشته است،در یادها و دل‌ها می‌ماند."

معاون امور هنری وزارت فرهنگ وارشاد اسلامی در ادامه این پیام نوشته است:

"عبدالکریم مهرافشان سال‌ها نوازندگی و آهنگسازی کرد، با ارکسترها و استادان و بزرگان موسیقی ایران نواخت و همراه شد و سال‌ها نیز هنرجویانی برای فرهنگ وهنر این سرزمین پرورش داد، ساخته‌های این هنرمند همچنان اجرا می‌شود و در روند موسیقی ایران جاری است. ضایعه درگذشت این هنرمند گرانقدر را به خانواده آن زنده یاد، هنرمندان و دوستداران هنر تسلیت می‌گویم و برای ایشان علو درجات را از درگاه ایزد متعال خواستارم."
**فرزاد طالبی در گذشت استاد عبدالکریم مهرافشان را تسلیت گفت.

در متن پیام تسلیت فرزاد طالبی مدیرکل دفتر موسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی آمده است:

"باسمه تعالی
کدام راه گرفتی که برگ تازه ء شوق
به بوی مهر تو آمد، به تلخ داغ تو ریخت
پذیرفتن خبر کوچ فرزانگانی که عمری را برای اعتلای هنر این میهن عزیز سپری کرده‌اند؛ بی گمان تا همیشه ایام سخت و جانکاه است. چهره هایی همچون استاد «عبدالکریم مهرافشان» که بیش از هفتادسال، درغوغای آرام نغمه‌ها و پیوند زیبایی و مهرورزی،زندگی کرده و اینک به خلوت جاودانگی پیوسته‌اند. رحمت و رضوان خداوند را برای آن روح بلند ، طلب نموده و صبر و شکیبایی خانواده شریفش را امید می‌بریم.
فرزاد طالبی
مدیرکل دفتر موسیقی."