بررسی چرایی حس خوب برخی آهنگ های پاپ

لذت در موسیقی با امید به زندگی مرتبط است

به گزارش «آواتار»، آیا تا به حال فکر کرده اید که چرا برخی از آهنگ های پاپ  باعث می شوند اینقدر احساس خوبی داشته باشید؟

محققان با مطالعه این سؤال دریافتند که ترکیب صحیح عدم اطمینان و غافلگیری چیزی است که بیشترین لذت را به شنوندگان می بخشد.این مطالعه شامل تجزیه و تحلیل 80،000 آکورد مرتب در 745 آهنگ پاپ از نمودار بیلبورد "Hot 100" ایالات متحده بین سالهای 1958 تا 1991 است.

محققان - از مؤسسات آلمان ، نروژ ، دانمارک و انگلیس - از یک مدل یادگیری ماشینی برای تعیین سطح عدم اطمینان و تعجب این آکوردها استفاده کردند و سپس از 39 داوطلب بزرگسال خواستند که ارزیابی کنند که هر سری از اینها چقدر خوشایند است.

آکورد هر آهنگ از ملودی و متن ترانه هایش جدا سازی شد به طوری که فقط آکوردها باقی ماند لذا نتایج دیگر نمی توانستند ربطی به قسمت های دیگر آهنگ داشته باشند.آنها دو مورد را پیدا كردند: اول این که شركت كنندگان هنگام اطمینان نسبت به آنچه در آینده اتفاق می افتد لذت بیشتری می بردند  دوم اینکه، بعد از یک آکورد مرتب غیرمنتظره، شگفت زده می شدند.با این حال ، همان تعداد از شرکت کنندگان وقتی که مطمئن نیستند که چه چیزی را دنبال می کنند ، خوشنود بودند و سپس آکورد های بعدی برای آنها بیشتر آشنا بودند.

به گزارش آواتار،وینسنت چونگ ، محقق برجسته مقاله در مؤسسه ماکس پلانک برای علوم شناختی و مغز انسان در آلمان گفت: "جالب است که انسان می تواند لذت بخشی از موسیقی را فقط با چگونگی ترتیب زمانی صداها دست آورد."  

"آهنگهایی که به نظر ما خوشایند می رسند احتمالاً آهنگهایی هستند که تعادل خوبی در دانستن بین آنچه در آینده اتفاق می افتد و آنچه را که انتظار نداشتیم  پیاده کرده اند. دانستن اینکه موسیقی چگونه سیستم لذت بردن ما را در مغز فعال می کند ، می تواند توضیح دهد که چرا گوش دادن به موسیقی ممکن است کمک کند حس بهتری داشته باشیم. "

چونگ گفت كه لذت در موسیقی با امید به زندگی مرتبط است. مطالعات قبلی تأثیرات تعجب بر لذت را بررسی کرده بودند ، اما مطالعه وی و همکارانش نیز بر عدم قطعیت پیش بینی شنوندگان متمرکز بودند.او افزود: "مردم پیوسته پیش بینی می کنند که چه اتفاقی در آینده می افتد و سعی می کنند این پیش بینی ها را به روز کنند" - و وقتی موسیقی به میان می آید ، همین داستان برقرار است.

این یافته ها ممکن است به بهبود الگوریتم های موسیقی مصنوعی کمک کند و می تواند آهنگسازان را در نوشتن موسیقی یا پیش بینی روند موسیقی کمک کند.

پیتر هریسون ، محقق دانشگاه کوئین مری لندن ، که روی این پروژه کار کرده است ، گفت: "ایده این است که امیدوارم به عنوان یک دانشمند در حال تجزیه و تحلیل این الگوهای لذت در انسان ، به نحوی بفهمید که موسیقی به کدام سو می تواند حرکت کند."

به عنوان بخشی از همین آزمایش ، محققان از تصویربرداری از مغز برای یافتن نواحی مغز نشاندهنده لذت موسیقی استفاده کردند.آنها دریافتند که مناطق درگیر آمیگدال ، هیپوکامپ و قشر شنوایی هستند که به ترتیب احساسات ، یادگیری و حافظه و صدا را پردازش می کنند.

چونگ اضافه كرد كه بخش ديگري از مغز كه انتظارات دریافت پاداش را پردازش مي كند ، شايد مسئول "توجه ما به سمت موسيقي باشد تا ما سعي كنيم بفهمم كه چه اتفاقي خواهد افتاد".