نوای بوق شاخی مارپیچ، طنین انداز سال نوی چینی‌ها در استان شی ِان چین خواهد شد

سال نوی چینی‌ها با بوقِ شاخی مارپیچ بوشهر

به گزارش «اول فای» و به نقل از موسیقی ما، سرپرست گروه لیان كه به همراه ديگراعضای گروه برای شرکت در جشنواره بین المللی «کلتیک کانکشنز» در اسكاتلند به سر مى‌برد از استقبال چینی‌ها از بوق شاخی مارپیچ خبر داد.

محسن شریفیان درابن باره گفت:

"برای اولین بار بوق شاخی مارپیچ با نوازنده‌اش به خارج از کشور دعوت می‌شود و این درحالیست که پیش از این هر جا از جنوب و موسیقی بوشهر روایتی می‌شد حتما از نوازنده نی‌انبان برای حضور در فستیوال های متفاوت دعوت بعمل می‌آمد اما این بار نوای بوق شاخی مارپیچ، طنین انداز سال نوی چینی‌ها در استان شی ِان چین خواهد شد."

در مرداد ماه سال 1396 گروه لیان به سرپرستى محسن شریفیان در کنسرت خود، ضمن معرفی بوق شاخی مارپیچ و تاثیر آن در موسیقی بوشهر تلاش کرد با ارائه شکلی مستقل از این ساز، نواختن آن را صرفا از حصار مراسم آيينى سنج و دمام بیرون آورد.

بوق شاخی مارپیچ، سازی بادی از شاخ حیوانی آفریقایی بنام "كُدو" يا "سیتاتونگا" است که در جهان به "کدو هورن" معروف است و در آئین سوگواری جنوب ایران، "بوشهر" نواخته و در فراخوانی بنام سنج و دمام، از آن استفاده می‌شود.

مرتضی پالیزدان، امین سلیمیان، مرتی عزیززاده، سه نفر از اعضای گروه بوشهری لیان هستند که در روزهای آخر ژانویه 2018 برای اجرای این مراسم به تلویزیون بین المللی شی ِان، جهت حضور در مراسم ویژه سال نوی چینی دعوت شدند تا در شش شبکه چینی با مخاطبی نزدیک به 600 میلیون نفر به اجرا بپردازند.

جشن سال نوی چینی یکی از مشهورترین تعطیلات سال نوی جهان به شمار می آید و گروه موسیقی لیان سال گذشته نيز به دعوت مستقيم تلویزیون شاآنسی به چين رفت تا در كنار ديگر كشورهاى جهان، روایتگر موسيقى جنوب ايران باشد.