شرح خواسته های حمیدرضا نوربخش دبیرجشنواره موسیقی فجر، از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی

وزارت ارشاد با دولت برای رفع دغدغه هنرمندان موسیقی گام بردارند

به گزارش «اول فای» و به نقل از ایرنا، در آیین اختتامیه جشنواره موسیقی فجر که شنبه شب( سی ام دی ماه) در تالار وحدت با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار شد، حمید رضا نوربخش از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی خواست در تعامل با دولت و دیگر نهادهای حکومتی در خصوص موضوع کپی رایت، جلوگیری از لغو کنسرتها، آزادی و حضور هنرمندان نوازنده زن در صحنه، رونق بخشیدن به صنعت موسیقی، روشن شدن سیاستگذاری کلی در سراسر کشور گامهای موثر بردارند.

او با اشاره به مشکلات چهار دهه گذشته حوزه موسیقی افزود:

"هنرمندان این حوزه برغم همه چالش ها و مشکلات، فعال و پرکار اند و دست از تلاش نکشیده بلکه پررنگ تر از گذشته در صحنه ها حاضر شدند."

وی اضافه کرد:

"در سی و سومین دوره جشنواره موسیقی فجر از لحاظ کمی و کیفی شاهد رشد بهتری نسبت دوره های گذشته هستیم."

نوربخش گفت:

"مروری بر سلسله جشنواره های موسیقی فجر در طول بیش از سه دهه گذشته به خوبی نشان دهنده ظرفیت بی بدیل و تمایز آشکار هنر موسیقی با دیگر هنرها در عرصه تولیدات و تاثیرات ژرف و غیرقابل انکار آن در همه شئون اجتماعی و فرهنگی است."

دبیرسی و سومین جشنواره موسیقی فجر افزود:

"این ظرفیت بالا در حوزه اقتصادی به ویژه در یک دهه اخیر نیز به خوبی نمایان شده به طوری که بیش از نیمی از بودجه جشنواره نیز از محل درآمد حاصل از فروش بلیت و اجراهای مختلف آن تحصیل شده است."

وی اظهار داشت:

"لازم می دانم اشاره ای کوتاه و گذرا به نقش سیاستگذاری و ضرورت ارتقای کیفی تمامی اجراها جهت تعادل بخشی توام با حمایت از موسیقی های جدی و هنری داشته باشم."

نوربخش ادامه داد:

"از دوره سی و یکم جشنواره به بعد میزان فروش بلیت اجراهای غیر از پاپ رشد جهشی قابل توجهی پیدا کرد به طوری که در دوره بعد، میزان فروش اجراهای سنتی، تلفیقی و بین الملل به سطح فروش بخش پاپ رسید. "

به گفته وی، این اتفاق را باید به عنوان یکی از موفقیت های مهم در عرصه سیاستگذاری و رویکرد ارزشی جشنواره سه دوره اخیر ارزیابی کرد چرا که در دوره های قبل بخش پاپ به تنهایی به ٩٠ درصد درآمد جشنواره را به خود اختصاص می داد.

او افزود:

"اما اکنون این آمار خوب صرفاً مختص به فروش بلیت اجراهای پاپ نیست بلکه در دوره قبل و حتی دوره سی و یکم جشنواره موسیقی فجر، فروش اجراهای بین‌المللی هم به سطح فروش اجراهای پاپ رسید و فروش اجراهای سنتی، نواحی و کلاسیک هم با جهش قابل‌توجهی مواجه شد."

دبیر جشنواره موسیقی فجر گفت:

"نگاه ما به جشنواره یک نگاه کیفی بوده است و در عین حال استقبال مخاطب نیز از شروط اصلی جشنواره می‌باشد. جشنواره موسیقی فجر آینه تمام نمایی برای همه مجریان هنر موسیقی است و به همین دلیل همه هنرمندان باید در برگزاری آن سهیم باشند."

نوربخش اظهار کرد:

"نکته دیگری که در این میان می توانیم به آن اشاره کنیم، دقت در داوری و ارائه راهکارهای مناسب برای بالندگی جشنواره است. خوشبختانه در چند دوره اخیر با حمایت های وزارت ارشاد و به ویژه معاونت هنری و دفتر موسیقی تغییراتی در بخش های مختلف از جمله جایزه باربد رخ داد و مخاطبان جشنواره با استقبال گرم خود نشان دادند که این رخداد را به خوبی دنبال می کنند."

او در پایان به بیان برخی دغدغه‌های این روزهای حوزه موسیقی پرداخت و خاطر نشان کرد:

"نکته آخر این‌که شریف ترین هنرمندان در عرصه موسیقی هستند چرا که علیرغم تمام مشکلاتی که در این چهار دهه حل نشده‌اند، همچنان با امید و پشتکار مشغول فعالیت هستند. به هر ترتیب لغو کنسرت‌ها، آزادی فعالیت زنان در همه کشور، مسئله کُپی رایت، رونق بخشیدن به صنعت نشر و از همه مهم تر روشن شدن تکلیف سیاست‌های کلی موسیقی در کشور و مسائلی از این دست، فضا را به سمتی برده که به نظر می رسد وزارت ارشاد با ارتباط بیشتر با دیگر گام های حکومتی گام‌های مهتری در این عرصه بردارد."

در اینجا لوکا چیارلا هنرمند ایتالیایی به اجرای یک قطعه بصورت بی کلام با ویلن پرداخت. و با دعوت از وارطان ساهاکیان، محمد سریر و هوشنگ کامکار اهدای جوایز با بخش موسیقی ایرانی آغاز شد.

سیدمجتبی حسینی معاون امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، احمد مازنی عضو کمیسیون فرهنگی مجلس، فاطمه ذوالقدر نماینده مردم تهران در مجلس، محمدعلی ابطحی، فرزاد طالبی مدیر کل دفتر موسیقی و جمعی دیگر از مسوولان فرهنگی و هنری، هنرمندان و اصحاب رسانه در این مراسم حضور دارند.

دقایقی پس از آن برندگان جایزه باربد توسط سید عباس سجادی مجری برنامه اختتامیه و مدیرعامل بنیاد آفرینش های هنری نیاوران اعلام شدند.

در این مراسم ارکستر ملی ایران به رهبری فریدون شهبازیان و خوانندگی سالار عقیلی قطعه های «جام مدهوشی» با شعر بیژن ترقی ، آهنگسازی علی تجویدی و تنظیم فریدون شهبازیان، «ایران» با شعر افشین یداللهی و آهنگسازی بابک زرین را اجرا کردند.

سی وسومین جشنواره بین المللی موسیقی فجر از 20 تا 30 دی ماه با اجرای گروه های مختلف موسیقی در تالار وحدت، سالن رودکی، فرهنگسرای نیاوران، سالن ایرانیان، برج آزادی و یک تک اجرا در برج میلاد تهران برگزار شد.