"بعضی خوانش ها از سوی آقایان به خانم ها شبیه شده و نباید اینگونه باشد و دلیلش عدم حضور بانوان در خوانندگی است."

خشایار اعتمادی: نبود خوانندگی خانم‌ها در موسیقی یعنی نیمی از موسیقی نیست!

به گزارش «اول فای» و به نقل از نوا، در ابتدا آرش نصیری اثری از افشین یداللهی خواند تا برنامه شکل رسمی به خود بگیرد. در این برنامه شش خواننده پشت میکروفون قرار گرفتند و برای حاضرین به اجرای موسیقی پرداختند. کارشناسان پس از هر اجرا نقطه نظرات خود را عنوان کردند و هر اثر به خودیِ خود نقد شد.

افشین مقدم در ابتدای صحبت های خود و پیش از نقد آثار گفت:

"این خاصیت ماست که قدر خوانندگان را در زمان خودشان نمی دانیم. یا باید فوت کنند یا عصا به دست شوند تا مراسمی برای آن ها برگزار شود. موسیقی پاپ بعد از سال ها سکوت با خشایار اعتمادی آغاز شد و اگر چه این سال ها به شکل حرفه ای کم کار شده، در آغار ترانه سرایی ام در دوران گمنامی، خشایار اعتمادی در شرایطی به من اعتماد کرد که در اوج قرار داشت. اگر خواننده ای مثل خشایار اعتمادی که مطرح است، به صدای ترانه سرای گمنامی مثل من گوش نمی داد، شاید امروز این اتفاق ها برای من نمی افتاد."

آرش نصیری صحبت های مقدم را ادامه داد و گفت:

"خشایار اعتمادی علاوه بر اینکه خواننده خوبی است، موزیسین بسیار خوبی ای هم هست و تالیف آثارش را خودش انجام می دهد. در خیلی از مصاحبه ها حتی در مصاحبه ام با بابک بیات این نکته از جانب ایشان مطرح شد."

خشایار اعتمادی در میان نقدهای کارشناسانه خود به نکات زیادی اشاره کرد و گفت:

"پوشش و جوشش خواننده باید با موسیقی همگن باشد. خواننده نباید از استیج و نگاه مردم بترس و خودش را سانسور کند. ما زمانی خودمان را سانسور کردیم. وقتی موسیقی هیجان دارد خواننده هم باید هیجان داشته باشد. خواننده در برنامه های این چنینی باید وسعت صدایش را به گوش ما برساند تا بتوانیم بهتر نظر بدهیم. بعضی خوانش ها از سوی آقایان به خانم ها شبیه شده و نباید اینگونه باشد و دلیلش عدم حضور بانوان در خوانندگی است. نبود خوانندگی خانم ها در موسیقی یعنی نیمی از موسیقی نیست!"

بین اجرای شرکت کننده ها قسمتی از مستندی ساخته شهیار کبیری که برای نمایش در این برنامه تدوین شده بود به نمایش گذاشته شد که صحبت های افشین یداللهی را به گوش حاضرین رساند. امین قباد اجرای موسیقی این ویژه برنامه را به عهده داشت که پس از اجرای سه قطعه از ساخته هایش، قطعه میوه ممنوعه را به یاد افشین یداللهی خواند.

پس از اجرای امین قباد، با حضور کارشناسان، آرش نصیری و برادر افشین یداللهی منتخبین این جلسه معرفی شدند. علیرضا خراسانی، علی حسن‌زاده و سروش مظهری سه برگزیده این دوره بودند. در انتها خشایار اعتمادی پشت پیانو نشست و قطعه تولدت مبارک را نواخت و حاضرین یک صدا ترانه آن را خواندند و تولد افشین یداللهی را تبریک گفتند.