بیشترین سهم به آوازهای کرمانشاهی رسید و دختر کورد نیز از عهده اجرای صحنه ای برآمد.

ساز زنان سرزمین من بر موسیقی نواحی کوک شد

به گزارش «اول فای» و به نقل از ایرنا، دو اجرای ویژه بانوان با حضور اعضای گروه های کیدی از هرمزگان و ژن دنگ از اصفهان، شامگاه پنجشبه و همزمان با دومین شب از سی و سومین جشنواره موسیقی فجر در فرهنگسرای نیاوران ارائه شد.

نخستین بخش اجرای گروه ژن دنگ، قطعه کوردی حزن انگیز با سوال و جواب عود و آواز بود که توانست با وجود انتظار مخاطبان که اجراهای سرزنده جشنواره ای را می طلبیدند، آنها را راضی کند.

قطعات های گلمی، آسیه خانم، دریا طوفان، خوم کرمانشاهی، ننه گل ممد، حیران، آها بوگو، هوی نازی و دستمال، شیرین سوزه، جومه نارنجی، قاسم خان که حضار را به گیلان، خراسان، بوشهر، سرزمین های بختیاری و بندرهای جنوب برد و در پایان با حرکات موزون ملهم از نقاشی جشنها در عالی قاپوی اصفهان به وجد آورد.

دختر نی نواز به خوبی از عهده این ساز سهل و ممتنع برآمد و تنبک، در شعبده انگشتان زن جوان حضار را به تشویق وا داشت و آن را از ضرب دستان مردانه بیرون کشید.

یکی دیگر از بخشهای خیلی مقبول اجرای دیشب، ژن دنگ نی انبان نوازی بود.

در این میان، مشکل همیشگی کیفیت نامطلوب صدا در سالنها اینجا نیز آزار دهنده بود چنانکه نوای دو تا از سازها چنان تفوقی بر سایرین می یافت که حتی صدای نی انبان در جلوی صحنه را نیز به سایه می برد که البته این مشکل به نداشتن سالن های مخصوص اجرای کنسرت در کشور باز می گردد.

دو گروه کیدی هرمزگان و ژن دنگ تنها گروه های ویژه بانوان جشنواره امسال بودند که توانستند خود را از موانع بسیار بگذرانند و در میان یکصد اجرای جشنواره سی و سوم، جایی برای خود باز کنند.

هدا جابری، سنتورنواز و خواننده، وجیهه منصوری عودنواز و خواننده، مریم حاجی مالیان، تار، دیوان و رباب نواز، الناز حسینی نی نواز، مهسا نساج پور تنبک و دهل نواز، اسرین کریم پور خواننده کورد، نگار اعزازی ، دف، دایره و تمپونواز، ساناز یوسفی نی انبان نواز به سرپرستی آرزو بابایی کمانچه نواز، برنامه هنری ویژه بانوان را شکل دادند.

سی و سومین جشنواره موسیقی فجر از 20 دی آغاز شده و به مدت 10 شب در تالار وحدت، تالار رودکی، برج آزادی، فرهنگسرای نیاوران، سالن تازه تاسیس ایرانیان و برج میلاد ادامه دارد.