میثم مروستی در برنامه ساعت 25: در حوزه موسیقی بی‌کلام کارهای ارزشمند کمی تولید شده است

در اغلب آثار پاپ هویت ایرانی لحاظ نمی‌شود

به گزارش «اول فای» و به نقل از انجمن موسیقی ایران، برنامه ساعت ۲۵ این هفته میزبان میثم مروستی، آهنگساز و نوازنده بود. در ابتدای این گفتگو میثم مروستی در مورد فعالیت‌های اخیر خود در عرصه موسیقی صحبت کرد و گفت:

"طبق روال مشغول آهنگسازی و نوازندگی هستم و بیشتر فعالیت‌ها در خصوص موسیقی بی‌کلام است."

*موسیقی اصیل ما منحصر به فرد است

امیرحسین مدرس از میثم مروستی پرسید تا چه میزان امروز نوازندگی و آهنگسازی در مسیر درست قرار دارد؟ میثم مروستی در پاسخ گفت:

"در بحث نوازندگی مشکلات زیاد است و ما نسلی هستیم که به صورت تجربی موسیقی را فرا گرفتیم و به تازگی شرایط بهتر شده است اما هم نسل من نوازندگی را با سختی و ریاضت فراگرفته‌اند. در بحث آموزش، نوازندگی ما دچار مشکلات بسیاری است و اساتید انگشت شماری در بحث موسیقی کلاسیک وجود دارند. امروز نسل جدید موسیقی ما به پختگی در درک و دریافت درست از موسیقی رسیده‌اند که با تلاش شخصی خود به آن رسیده‌اند. امروز پتانسیل بسیار خوبی برای عرضه موسیقی خود داریم و موسیقی ما هویت منحصر به فردی دارد بطوریکه اگر در موسیقی اروپا تحقیق کنید تفاوتی با موسیقی نقاط دیگر ندارد شاید به لحاظ موسیقی فولکلوریک تفاوت داشته باشند اما بطور کلی خیر. اما در کشور ما موسیقی منحصر بودن به لحاظ ریتم، فواصل، لحن، رنگ آمیزی و بافت گنج بزرگی بشمار می‌آید. موسیقی کشور ما، موسیقی سنتی اصیل ما تبدیل به گنج بزرگ شده و باید از منابع آن استفاده کنیم کاری که در کشور ما کم کاری شده است. البته شرایط اقتصادی و اجتماعی در آن دخیل بوده است. در موسیقی کلاسیک ما واقعا تلاش بسیاری شده و هنرمندان توانستند این نوع از موسیقی ر ارتقاء بدهند."

*هویت موسیقی ایرانی را حفظ کنیم

وی افزود:

"در زمینه آهنگسازی و تنظیم خیلی به استایل‌های مختلف توجه نشده است و در کشور ما تنها از موسیقی سنتی و پاپ و کلاسیک نام می بریم و برای مردم این سه ژانر تعریف شده است. اما در دو سه سال گذشته تفکر درست و منطقی آکادمیک بیشتر جا افتاده است و آزمون و خطاهایی وجود داشته است و الان موسیقی پاپ ما رو به رشد است. اما نکته مهم پرداختن به موسیقی است و ما باید بدانیم اگر هر سبکی کار می‌کنیم موسیقی خودمان را داخل آن بگنجانیم تا متمایز شویم همانند ترکیه که موسیقی پاپ خود را دارد و کاملا این سبک ها بومی سازی شده است و اگر یک خواننده به زبان ترکی و عربی نخواند شنونده متوجه می‌شود که در حال گوش کردن به موسیقی ترکی یا عربی است اتفاقی در کشور ما نیفتاده است و اگر کلام فارسی از موسیقی پاپ ما حذف شود کسی متوجه ایرانی بودن آن نمی‌شود وشاید در موسیقی تلفیقی این اتفاق بارزتر است. هویت موسیقی ایرانی را نباید فراموش کرد و انچه باعث افتخار ما در جهان است کار کردن بر موسیقی ما در تمام ژانرها است."

*موسیقی پاپ موسیقی سنتی را تحت تأثیر خود دارد

امیرحسین مدرس در ادامه از مروستی پرسید به چه علت از موسیقی سنتی فاصله گرفته و بیشتر پاپ نوازی می‌کنید. وی پاسخ داد:

"موسیقی هم مانند تمام اتفاقات اجتماعی دیگر ضرورت های خود را تحمیل می‌کند و من و بسیاری از دوستان زمانی به تولید اثر رسیدیم که آغاز شروع موسیقی پاپ بود پایان آموزش موسیقی من در سن ۱۸ سالگی مصادف با شکوفایی موسیقی پاپ بود به همین علت به سمت پاپ رفتم درواقع موسیقی سنتی تحت تأثیر موسیقی پاپ قرار گرفت و اغلب هنرمندان به این دلیل که بخواهند کار خود را در فضای مارکت معرفی کنند به این سمت سوق یافتند اما به شخصه از موسیقی سنتی غافل نماندم بطوریکه گروهی را با دوستان تحت عنوان زهی پارسیان تشکیل دادیم که طی ۱۰ سال فعالیت فرهنگی خوبی داشت همواره در کنار پاپ موسیقی سنتی را انجام می‌دادم اما به هرحال موسیقی پاپ در آن فضا همه چیز را تحت تأثیر خود قرار داده بود."

*اعمال سلیقه در هنر جایز است

بعد از صحبت های میثم مروستی گزارشی از کنسرت مهیار علیزاده پخش شد و بعد از آن میثم مروستی ازتجربه همکاری با خوانندگان صحبت کرده و گفت:

"همکاری با تمامی خوانندگان لذت بخش بوده است و در بخش آهنگسازی و تنظیم با احسان خواجه امیری سالها همکاری لذت بخشی داشته‌ام و همچنین با علیرضا قربانی و محمد اصفهانی و مرحوم ناصر عبداللهی کار کرده ام که بسیار همکاری خوبی بوده است."

وی در مورد فعالیت به صورت گروهی اظهار داشت:

"کار گروهی بازخورد بهتری دارد شاید بصورت تخصصی اعمال نظر در بخش فنی مقداری آهنگساز را محدود کند اما هنر است واعمال سلیقه در آن جایز است و باید پویا تر باشد و اعمال نظر مشکلی ندارد."

*در حوزه موسیقی بی کلام کم کاری کرده ایم

مروستی درابراز عقیده به این موضوع که هنر موسیقی خواننده محور است گفت:

"این موضوع همه جای دنیا شایع است و هنرمندان به واسطه شرایط اجتماعی با این موضوع درگیر هستند و با این موضوع مشکل دارند این موضوع نه بد و نه خوب است در اغلب دنیا شایع است و خوانندگان بیشتر دیده می‌شوند و نوک پیکان محصول هنری در ارائه هستند اما باید این فرصت به قسمت‌های دیگر داده شود و در حوزه موسیقی بی کلام کارهای ارزشمند کمی تولید شده است و این موضوع حمایت بیشتر مردم هنردوست را می‌طلبد تا از موسیقی بی کلام حمایت کنند اما این واقعیتی است که وجود دارد."

*آهنگسازی سریال شهرزاد را دوست داشتم

بعد از صحبت های میثم مروستی گزیده آثاری که میثم مروستی به عنوان خواننده در آن ها همکاری داشته است، به سمع و نظر بینندگان رسید و بعد از آن میثم مروستی درباره دلیل کمکاری در حوزه موسیقی فیلم گفت:

"این کار نیاز به زمان زیادی دارد و پروسه تولید فیلم و سریال نیاز به همسویی با عوامل فیلم دارد و زمان گذاشتن برای من مقدور نیست و با توجه به فعالیت های مورد علاقه من از پرداختن به موسیقی فیلم غافل ماندم و شاید کاردر موسیقی فیلم را منوط به فیلم و سریال بخصوص و قابل توجهی کرده ام که دغدغه موسیقایی خودم هم در قالب آن باشد."

وی افزود:

"در ساخت سریال موسیقی شهرزاد جناب فتحی پیشنهاد ساخت موسیقی را به من دادند البته بعد از چند قسمت ابتدایی که دوست عزیزم فردین خلعتبری آن را ساخته بود اما به دلیل اینکه همکارم آقای خلعتبری این کار را انجام دادند من پیشنهاد ایشان را نپذیرفتم. از سری کارهایی که با جناب فتحی انجام دادم سریال میوه ممنوعه بود."