زنگ شروع این جشنواره شامگاه پنجشنبه با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی نواخته شد.

برگزاری آئین آغاز غیررسمی تبریز 2018

به گزارش اول فای و به نقا از ایرنا ، تبریز 2018 رویدادی تاریخی و بین المللی در عرصه گردشگری ایران است که با آغاز سال 2018 زنگ شروع آن شامگاه امروز پنجشنبه با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در 'شهر اولین ها' نواخته شد.

تبریز به عنوان پایتخت گردشگری جهان اسلام در سال 2018 شامگاه امروز با حضور مردم، مسئولان و تعدادی از سفرای کشورهای اسلامی در تالار پتروشیمی تبریز، به استقبال این رویداد فرهنگی و گردشگری رفت، رویدادی که نوید بخش حضور یک میلیون گردشگر خارجی در آذربایجان شرقی و به تبع آن در ایران است.

دست اندرکاران این رویداد فرهنگی برای استقبال از این رویداد برنامه های شاد و مفرحی را تدارک دیده اند که با اجرای برخی از آنها از قبیل اجرای کنسرت و موسیقی محلی، نمایش ها و آداب و رسوم محلی و رقص آذربایجانی چشم به راه مهمانان خارجی هستند.

رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری نیز با بیان اینکه مسیر گردشگری راهی میانبر برای توسعه کشور است، گفت:

در افق 1404 باید 20 میلیون گردشگر با درآمد 25 میلیارد دلار در کشور داشته باشیم.به ازای هر گردشگر یکهزار و 500 دلار درآمد حاصل می شود. آذربایجان شرقی جزو پنج استان بر‌تر کشور در جذب گردشگر است و از ابتدای امسال بیش از 300 هزار گردشگر خارجی وارد تبریز شده است.

در اجلاس کارشناسان ارشد نهمین کنفرانس وزیران گردشگری کشورهای عضو سازمان همکاری‌های اسلامی که دی ماه سال 1394 در شهر نیامی پایتخت جمهوری نیجر برگزار شد، شهر تبریز به عنوان شهر نمونه گردشگری کشورهای اسلامی در سال 2018 انتخاب شد و به این منظور ستادهای ملی و استانی در رابطه با این رویداد فرهنگی و گردشگری بین المللی تشکیل شده است.

آئین رسمی رویداد بین المللی 'تبریز 2018'، سوم فروردین ماه 1397 با حضور رئیس جمهوری کشورمان و مقام های ارشد چند کشور اسلامی برگزار می شود.