اجرای قطعه «نی نوا» توسط ارکستر ملی ایران

«نی نوا» به رهبری مهدی وجدانی

نوازنده نی و آهنگساز موسیقی گفت:

"اجرای قطعه «نی نوا» توسط ارکستر ملی ایران به رهبری مهدی وجدانی از بهترین اجراهای چندین سال اخیر این اثر بزرگ خواهد بود."

به گزارش گروه فرهنگی ایرنا، مهدی وجدانی قرار است اثر ماندگار «نی‌نوا» ساخته حسین علیزاده را توسط ارکستر ملی ایران 28 مهر ماه در تالار وحدت روی صحنه ببرد. وجدانی نخستین رهبر مهمان ارکستر ملی ایران است.

قطعه «نی‌نوا» ساخته حسین علیزاده پیش‌تر توسط بردیا کیارس و علی رهبری توسط دو ارکستر ملی ایران و سمفونیک تهران اجرا شده است.

 

پاشا هنجنی که در اجرای پیش روی ارکستر ملی که به تازگی رهبری مهمان آن را مهدی وجدانی برعهده گرفته است به نوازندگی می پردازد، در مورد حواشی به وجود آمده درباره رهبر مهمان ارکستر ملی افزود:

"من این امر را دقیق نشنیده بودم اما تا حدودی مطلع شده ام. وقتی امروز صبح با آقای وجدانی صحبت می کردم این موضوع را مطرح کردم."

وی با بیان اینکه روز گذشته (یکشنبه 23 مهر) نخستین اجرای من با ارکستر بود، اظهار داشت:

"وقتی قطعه شروع به اجرا شد، بسیار لذت بردم. توانایی وجدانی در اجرا مشهود بود. هر قطعه نیاز به تمرین دارد و این اجتناب ناپذیر است. من از رهبری و نوازندگان بسیار راضی بودم."

این آهنگساز اضافه کرد:

"متاسفانه در هیچ کدام از اجراهای زمان استاد شهبازیان حضور نداشتم، برای همین نمی توانم در این خصوص نظر دقیقی بدهم. روز گذشته تمرین بود و برخلاف آن چه فکر می کردم از سطح کیفی خوبی برخوردار بود."

هنجنی ادامه داد:

"از دوستان، همکاران و دوست داران هنر می خواهم به کسانی که در راه موسیقی تلاش می کنند، مساعدت دهند. شاید به اندازه استادان شهیرمان تجربه نداشته باشند اما در بستر تلاش شان باید فرصت نیز برای شان فراهم گردد. نباید جلوی فعالیت شان گرفته شود."

نوازنده نی درباره حضورش در این ارکستر توضیح داد:

"من سال ها تجربه اجرای قطعه نی نوا را که اثر استاد علیزاده است، داشته ام. با محبتی که داشته اند همیشه نفر اولی که برای این قطعه در نظر می گرفتند من بودم، این برای من افتخاری است. "

هنجنی افزود:

"فعالیت از زمان گروه پارسیان و با حضور آقای ظهیر الدینی آغاز شد. این اثر در خارج از کشور نیز چندین بار با نوازندگی من به روی صحنه رفته و با ارکستر مجلسی اکراین نیز در تهران سه اجرا داشت. برای اجرای مجدد این قطعه با من تماس گرفته شد تا نواختن نی این قطعه را در ارکستر ملی به رهبری آقای وجدانی عهده دار باشم."

این آهنگساز درباره سابقه همکاری با استاد حسین علیزاده نیز گفت:

"پیش از سریال زیر تیغ، افتخار همکاری با آقای علیزاده را داشته ام. قبل از شکل گیری موسیقی زیر تیغ، در همین قطعه نی نوا با وی همکاری کرده ام."

هنجنی درباره حس خود از نواختن این قطعه اظهار داشت:

"نی نوا گفته ام که این قطعه یک قطعه جاودانه است و هیچ گاه کهنه نمی شود. هربار، این قطعه برای من جدید است و هیچ گاه برایم تکراری و عادی نشده است. از لحظه به لحظه این قطعه لذت می برم."

منبع: خبرگزاری ایرنا