در سی و سومین جشنواره موسیقی فجر منتخبی از اجراهای موسیقایی هم‌زمان در قالب جشنواره موسیقی فجر شیراز برگزار می‌شود.

جشنواره موسیقی فجر 33 ام از تهران تا شیراز

به گزارش اول فای و بنقل از ایرنا،جشنواره امسال نیز با حضور هنرمندان و گروه‌های موسیقایی مختلف در گونه‌های سنتی، محلی، کلاسیک، پاپ و تلفیقی در تالارهای وحدت، رودکی، برج آزادی، فرهنگسرای نیاوران، ایرانیان و برج میلاد تهران به نوا خواهد رسید.در کنار تهران که جشنواره موسیقی فجر را میزبانی می‌کند، اداره کل فرهنگ و ارشاد استان فارس نیز مانند چند سال گذشته، هم‌ زمان با جشنواره‌ موسیقی فجر، جشنواره موسیقی فجر شیراز را از 25 دی ماه تا دوم بهمن ماه در شهر شعر و ادب برگزار می‌کند. در این جشنواره کوچک، منتخبی از هنرمندان سرشناس موسیقی ایران که برخی از آنان در جشنواره فجر نیز حضور دارند، به اجرای کنسرت می‌پردازند.

اجراهای ارکستر ملّی ایران با دو خواننده

ارکستر ملّی ایران در جشنواره امسال با دو خواننده، دو اجرای جداگانه خواهد داشت؛ محمد معتمدی و سالار عقیلی، خوانندگانی هستند که ارکستر ملّی ایران را همراهی می‌کنند. در نخستین اجرا، سالار عقیلی در تاریخ پنجشنبه، 21 دی ماه (ساعت 18:30) ارکستر ملّی را همراهی می‌کند. عقیلی چندی پیش نیز با این ارکستر اجرایی را روی صحنه برد. دومین اجرای ارکستر ملّی اما با خوانندگی محمد معتمدی همراه است. معتمدی در سال 91 با ارکستر موسیقی ملّی ایران به رهبری بردیا کیارس کنسرت برگزار روی صحنه رفته بود، اما اجرای پیش روی او با ارکسترِ ملّی نخستین تجربه همراهی‌اش با این ارکستر به رهبری فریدون شهبازیان خواهد بود. این اجرا نیز دوشنبه، 25 دی ماه ساعت 18:30 در تالار وحدت برگزار می‌شود.

علیرضا افتخاری و حسین خواجه امیری در شیراز

حسین خواجه امیری (ایرج) و علیرضا افتخاری با گروه‌های خود در دو شب پشتِ سر هم در قالب جشنواره موسیقی فجر شیراز در این شهر کنسرت اجرا می کنند. در اجرای نخست، استاد حسین خواجه امیری (ایرج) یکشنبه، یکم بهمن ماه ساعت 20:30 در تالار تشریفات مجتمع رفاهی دانشگاه شیراز روی صحنه می‌رود. با توجه به چند اجرای اخیر استاد ایرج که با همراهی گروه‌هایی به سرپرستی امیر فیروزبخت و احسان فدایی برگزار شده، می‌توان حدس زد که کنسرت پیش رو نیز با همراهی یکی از این گروه‌ها و یا ترکیبی از آن‌ها باشد. دوم بهمن ماه نیز در همان تالار و در همان ساعت 20:30، استاد علیرضا افتخاری که چند سال پیش نیز کنسرتی را در شیراز برگزار کرده بود، روی صحنه می‌رود تا قطعه‌هایی از آثار محبوب خود را برای علاقه‌مندانش اجرا کند. البته هنوز اعلام رسمی نشده که علیرضا افتخاری با همراهی کدام گروه کنسرت خواهد داد.

حسام‌الدین سراج

حسام‌الدین سراج نیز یکی دیگر از سرشناسان جشنواره موسیقی فجرِ امسال است. استاد سراج در سی و سومین جشنواره موسیقی فجر با همراهی گروه «سور» به سرپرستی مجید مولانیا حضور خواهد داشت. سراج و مولانیا سال گذشته نیز کنسرتی را برگزار کرده بودند. اجرای گروه «سور» و حسام‌الدین سراج دوشنبه، 25 دی ماه ساعت 21:30 در تالار وحدت برگزار می‌شود.

علی جهاندار و حسین پرنیا

استاد علی جهاندار، از مدرسان نامدار آواز، یکی دیگر از اجراهای مهم جشنواره امسال را خواهد خواند. جهاندار که سال‌ها قبل آلبوم «ساکن جان» را با آهنگسازی پرنیا خوانده است، حال در جشنواره موسیقی فجر امسال نیز قرار است بار دیگر با همراهی گروه «همایون» به آهنگسازی و سرپرستی حسین پرنیا برای مخاطبان بخواند. اجرای علی جهاندار و حسین پرنیا دوشنبه، 25 دی ماه ساعت 21:30 در تالار رودکی برگزار می‌شود.

عبدالحسین مختاباد

عبدالحسین مختاباد نیز از حاضران سرشناس جشنواره موسیقی فجر سی و سوم است؛ این خواننده معروف موسیقی ایرانی با ارکسترِ «نوبانگِ مهر» روی صحنه خواهد رفت. سرپرستی این گروه را محسن حسینی، آهنگساز و نوازنده خوب سنتور برعهده دارد. کنسرت گروه «نوبانگِ مهر» به خوانندگی عبدالحسین مختاباد، چهارشنبه، 20 دی ماه ساعت 21:30 در تالار وحدت برگزار می‌شود.

مظفر شفیعی

استاد مظفر شفیعی با همراهی گروه «صنم» به سرپرستی حسام اینانلو در جشنواره اجرا خواهد داشت. حسام اینانلو که از نوازندگان کمانچه است، پیش از این نیز کنسرت‌هایی را با شفیعی برگزار کرده است. آلبوم «ابوعطا» نیز نتیجه همکاری این دو هنرمند است. کنسرت مظفر شفیعی و حسام اینانلو پنجشنبه، 21 دی ماه ساعت 21:30 در تالار رودکی برگزار می‌شود.

سالار عقیلی ،محمد معتمدی و سینا سرلک در شیراز

عقیلی و معتمدی که با ارکستر ملی در سی و سومین جشنواره موسیقی فجر حضور دارند، در شیراز نیز روی صحنه خواهند رفت. البته مشخص نیست که این دو خواننده با همراهی کدام گروه‌ها در این کنسرت‌ها حضور می‌یابند. سینا سرلک نیز در جشنواره شیراز کنسرت می‌دهد. کنسرت سالار عقیلی پنجشنبه 28 دی ماه، ساعت 20:30 در تالار تشریفات مجتمع رفاهی دانشگاه شیراز برگزار می‌شود. محمد معتمدی نیز جمعه 29 دی ماه، ساعت 20:30 در تالار آمفی تئاتر دانشگاه شیراز روی صحنه می‌رود و برای مخاطبانش خواهد خواند. کنسرت سینا سرلک نیز ساعت 20:30 شنبه، 30 دی ماه در تالار آمفی تئاتر دانشگاه شیراز برگزار می‌شود.

اجرای ارکسترهای «چکاوک» و «مهر»

ارکستر «چکاوک» به سرپرستی رضا شایسته و با تنظیم مهرداد پازوکی، امسال در جشنواره فجر خواهد نواخت. طبق شنیده‌ها خواننده این ارکستر، امیر رفعتی است که چندی پیش نیز در جشن خانه موسیقی با ارکستر چکاوک روی صحنه رفت. این خواننده جوان موسیقی ایران، سال گذشته نیز در جشنواره موسیقی فجر حضور داشت و با همراهی ارکستر «مهر» قطعه‌هایی را اجرا کرد. کنسرت ارکستر «چکاوک» که نخستین اجرای جشنواره امسال است، ساعت 18:30 چهارشنبه 20 دی ماه در تالار وحدت برگزار می‌شود. دومین کنسرت رفعتی نیز همانند پارسال با همراهی ارکستر'مهر » به سرپرستی ناصر ایزدی برگزار می‌شود و مانند سال پیش محمد صرفه‌جو نیز خواننده دیگر این ارکستر است که نیمی از قطعه‌ها را اجرا می‌کند. این کنسرت 24 دی ماه ساعت 21:30 در تالار وحدت برگزار می‌شود.

وحید تاج و حمید متبسم

دیگر خواننده جوان موسیقی ایرانی، وحید تاج است که امسال نیز مانند سال گذشته در جشنواره موسیقی فجر حضور خواهد داشت. تاج در جشنواره سی و سوم در کنار حمید متبسم، آهنگساز و نوازنده سرشناس تار و سه‌تار کنسرت «تار و پود» را اجرا می‌کند. این دو مرداد ماه امسال نیز کنسرت «تار و پود» را بر اساس «خسرو و شیرین» نظامی اجرا کرده بودند. کنسرت «تار و پود» وحید تاج و حمید متبسم چهارشنبه، 27 دی ماه ساعت 21:30 در تالار وحدت برگزار می‌شود.

اجراهای مجتبی عسکری و حسین علیشاپور

مجتبی عسکری که سابقه همکار با مجید درخشانی را دارد، پنجشنبه، 28 دی ماه ساعت 21:3 همراه با گروهی به آهنگسازی احسان ذبیحی‌فر روی صحنه تالار رودکی می‌رود. حسین علیشاپور هم که سال گذشته در جشنواره حضور داشت و در اختتامیه نیز خواند، امسال در کنار گروه «هم‌نوازان دلگشا» به سرپرستی سیامک جهانگیری، در آخرین روز جشنواره کنسرت می‌دهد. کنسرت علیشاپور و گروه «هم‌نوازان دلگشا» جمعه، 29 دی ماه ساعت 21:30 در تالار رودکی برگزار می‌شود.

اجراهای دیگر

چند اجرای دیگر نیز با حضور خوانندگان موسیقی ایرانی در سی و سومین جشنواره موسیقی فجر برگزار می‌شود. این چند کنسرت عبارت است از: - اجرای ارکستر «نغمه باران» به خوانندگی علی امیرقاسمی (سه‌شنبه، 26 دی، ساعت 21:30 در تالار وحدت) - کنسرت گروه «یاربانگ» به خوانندگی پوریا اخواص (جمعه، 22 دی ماه، ساعت 21:30 تالار رودکی) - اجرای گروه «امیرجاهد» به سرپرستی بهرام ساعد و خوانندگی علی یاری‌پور (یکشنبه، 24 دی، ساعت 21:30 تالار رودکی) - کنسرت گروه «سرشک» به سرپرستی یحیی علوی و خوانندگی مهدی سالاری (شنبه، 23 دی، ساعت 21:30 تالار رودکی)

سی و سومین جشنواره موسیقی فجر از 20 تا 30 دی ماه در تهران برگزار می‌شود. هم‌زمان با این جشنواره، چند اجرای منتخب نیز در قالب جشنواره موسیقی فجر شیراز از 25 دی تا دوم بهمن ماه به همت اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس در مرکز این استان روی صحنه می‌رود.