بازیگرانی که در دنیای موسیقی فعالیت می کنند.

معرفی بازیگرانی که خواننده شدند!

به گزارش «آواتار(اول فای)» و به نقل از باشگاه خبر نگاران جوان، طی سال‌های اخیر نوع پرداختن به هنرهایی، چون موسیقی، سینما، تئاتر و حتی مجری‌گری با تغییراتی مواجه بوده است. در گذشته‌ای نه چندان دور هنرمندان مختلف پیش از ورود به عرصه مورد نظر توانایی‌های خود را مورد ارزیابی قرار می‌دادند و پس از گذر از فیلتر‌های مختلف بود که فعالیت خود را آغاز می‌کردند و در همان عرصه باقی می‌مانند. آن گروه تلاش‌شان این بود به طور متمرکز کارشان را درست انجام دهند و به این وسیله رضایت مخاطبانشان را جلب کنند.

اما این روند طی دهه‌ها و سال‌های گذشته دستخوش تغییراتی شده است. یکی از معمول‌ترین اتفاقات مرسوم سال‌های گذشته و اکنون، ورود چهره‌ها به عرصه‌های دیگر هنری است. در آن مقطع اگر مثلا فلان بازیگر پا به عرصه کارگردانی می‌گذاشت نه تنها مردم و مخاطبان، بلکه همکاران و هم صنفان او نیز نسبت به این اتفاق واکنش نشان می‌دادند. البته باید گفت پیش از این نیز به ندرت شاهد چنین اتفاق‌هایی بوده‌ایم. به طور مثال، بازیگرانی که از مقابل دوربین به پشت دوربین رفتند و کارگردانی را تجربه کردند، برخی از این اشخاص هستند.

شاید بتوان گفت چنین اتفاقاتی زمانی روندی معمول به خود گرفت که بازیگران سینما به عرصه تئاتر آمدند و طی همکاری با کارگردان‌های تئاتر قدم بر صحنه تئاتر گذاشتند. این اتفاق در ابتدا نقد‌هایی را از سوی فعالان تئاتر در پی داشت، اما ماجرای رونق گیشه و سودآوری بازیگران چهره دلیل عمده‌ای بود که از سوی موافقان این روند مطرح می‌شد، به مرور جنبه‌ای منطقی و رسمی پیدا کرد و به رویه‌ای عادی تبدیل شد. مهم‌ترین دلیل موافقان این جابجایی پولساز بودن بازیگران مطرح سینما و تلویزیون در تئاتر بود.

این تعاملات و مراودات گاه درست و گاه غلط، محدود به تئاتر و سینما نیست و طی سال‌های اخیر گستردگی بیشتری پیدا کرده است. یکی از مواردی که به وفور شاهد آن بوده‌ایم ورود بازیگران سینما و تلویزیون به عرصه مجری‌گری است که برعکس آن نیز وجود داشته است که در این میان آن‌هایی که دارای استعداد بیشتری بوده‌اند در عرصه جدید ماندگار شده‌اند.

در میان همه این جابجایی‌های هنری و شغلی، تعداد بازیگران و خوانندگانی که تغییر حرفه داده‌اند از بقیه بیشتر است که در میان آن‌ها نیز رکورد با بازیگرانی است که خواننده شده‌اند و دو عرصه بازیگری و خوانندگی را به صورت موازی پی گرفته‌اند.

بازیگر - خوانندگان حرفه‌ای

رضا رویگری، محمدرضا گلزار، امین حیایی، رسول نجفیان، اشکان خطیبی، مهران مدیری، بهرام رادان، شهاب حسینی، حامد بهداد، محمدرضا هدایتی، امیر حسین مدرس، نیما رییسی و کامران تفتی بازیگرانی هستند که خوانندگی را به طور جدی دنبال کرده‌اند، هرچند اغلب این هنرمندان از مقطعی به بعد بنا به دلایل مختلف، فعالیت موسیقایی‌شان را متوقف کرده‌اند.

بازیگر خوانندگان غیر حرفه‌ای

در میان انبوه بازیگران فعال در عرصه موسیقی، هستند افرادی که بنا به اقتضای موقعیت و بروز اتفاقات کاری، خوانندگی را تجربه کرده‌اند. یکی از اتفاقات معمول این است که بازیگران بنا به اقتضای نقش پیشنهادی، قدم در عرصه خوانندگی گذاشته‌اند یا در قالب اثری موسیقایی اشعار شاعران ایرانی را دکلمه کرده‌اند.

رضا عطاران، جواد رضویان، امین زندگانی، حمید گودرزی، مهدی پاکدل، پرویز پرستویی و فتحعلی اویسی جزو این دسته از خوانندگان هستند. در میان این دسته از هنرمندان رضا عطاران، فتحعلی اویسی در مقاطعی اقدام به خواندن تیتراژ سریال‌های تلویزیونی کرده‌اند و انتظار می‌رفت به طور حرفه‌ای خوانندگی را دنبال کنند که این اتفاق رخ نداده است.

بازیگر - خوانندگان زن

در میان بازیگران زن نیز بهاره رهنما، شهره سلطانی، میترا حجار، مریم امیرجلالی و بهنوش بختیاری به طرق و مناسبت‌های مختلف خوانندگی را تجربه کرده‌اند که در میان آن‌ها برخی سرپرستی گروهی را به عهده دارند و حتی به اجرای کنسرت پرداخته‌اند.