هیراد و حواشی اطرافش

حمید هیراد، کلاهبردار هنری یا قربانی مافیا؟

به گزارش «اول فای» و به نقل از آخرین خبر، حمید هیراد یکی از خوانندگان جوان ایرانی است که خیلی زود توانست شهرت زیادی به دست آورد. قطعه معروف او «شوخیه مگه» یکی از پرطرفدارترین آهنگ‌های او است و با همین آهنگ بود که در میان مردم مشهور شد. حمید هیراد متولد ۱۳۷۰ است.

از همان ابتدای شهرت فراگیر حمید هیراد حاشیه‌ها با او همراه شد. اولین اتهام، سرقت ادبی بود. تعدادی از شاعران و ترانه‌سرایان با انتشار بیانیه‌ای با موضوع «تضییع حقوق مولفین و حواشی ایجاد شده توسط حمید هیراد» بیانیه‌ای را منتشر کرده و خواستار رسیدگی موضوع سرقت‌های ادبی حمید هیراد از طریق مراجع ذیربط شدند. مهم‌ترین بندهای این بیانه از این قرار بود:

1. استفاده اثر بدون کسب مجوز از صاحب اثر ۲. ضایع کردن حقوق مادی_معنوی شاعران و ترانه‌سرایان ۳. جعل نام و دستبرد در متن بدون اطلاع و رضایت صاحب اثر ۴. تلفیق ابیاتی از شعرای مختلف بدون کسب اجازه و ثبت تمامیت این کلاژ به نام حمید هیراد در پوستر و صفحه شخصی وی. ۵. هتاکی و طرح داعیه‌ی شکایت از منتقدان و افرادی که در جهت تنویر افکار عمومی اقدام کرده‌اند

بعد از این حواشی حمید هیراد بیانه ای داد و تلویحا این اتفاق را ناخواسته و بی قصد اعلام کرد و پس از آن نیز توسط تهیه کننده کارهای هیراد حق استفاده از شعرهای مذکور از شعرا خریداری شد.

اما این ها تنها حواشی هیراد نبود اتفاق بعدی پلی بک خوانی بود.

این هنرمند جوان در یکی از کنسرت‌هایش به جای اجرای زنده، لب خوانی کرد و همین موضوع حواشی زیادی برای او به وجود آورد. 25 تیر 1397 بود که کنسرت حمید هیراد در شیراز برگزار شد. پس از این اجرا فیلم‌هایی از کنسرت منتشر شد و برخی از مخاطبانی که در سالن حضور داشتند با انتشار این فیلم‌ها مدعی شدند که در این کنسرت حمید هیراد لب‌خوانی کرده و آنچه مخاطبان در سالن می‌شنیده‌اند، «پلی‌بک» بوده است. این ماجرا جنجالی را آغاز کرد. پس از این اتفاق فیلم‌های دیگری از زوایای دیگر از سوی مخاطبان این کنسرت در فضای مجازی منتشر شد.

شرکت برگزار کننده کنسرت حمید هیراد هم فیلمی را از زاویه‌ای دیگر منتشر کرد تا ثابت کند که این اجرا پلی‌بک نبوده است.بعد از این اتفاقات با سیل انتقادات از این خواننده، وی از اصحاب رسانه دعوت کرد تا در کنسرت بعدی‌اش حضور پیدا کنند تا مشخص شود وی پلی‌بک‌خوانی نمی‌کند و اجرای زنده دارد. وی در زمان اجرای این کنسرت تلاش کرد تا به همه حضار بفهماند که اجراهایش زنده است!

پس از این شایعه‌ها و جنجال‌ها واحد نظارت و ارزشیابی دفتر موسیقی اعلام کرد که تصمیم دارد فیلم ها و مدارک مربوط به اجراهای کنسرت حمید هیراد در شیراز را بررسی کند.

فیلم‌ها بررسی شدند و نتیجه‌ی این بررسی‌ها، ماجرا را وارد فاز تازه‌ای کرده است.

مهدی رنجبر معاون هنری اداره ارشاد استان فارس خبر «پلی‌بک» خوانی هیراد در کنسرت تیر ماه را تایید و از تذکر به خواننده، موسسه و تهیه کننده، خبر داد و خبر ممنوعیت هیراد از برگزاری کنسرت در شیراز تا پایان امسال را اعلام کرد.

رنجبر دلیل تاخیر در اعلام نظر ارشاد درباره کنسرت شیراز هیراد را ماه محرم و صفر و ایام سوگواری اعلام کرد.

از سوی دیگر فایل صوتی مصاحبه‌ی مجید فروغی مدیر روابط عمومی معاونت هنری وزارت ارشاد در فضای مجازی منتشر شده که در این فایل صوتی، فروغی هم ضمن تایید پلی‌بک خوانی حمید هیراد، از نبود قانون برای برخورد با موارد اینچنینی خبر داده است.

حمید هیراد پیش‌ترها و پس از حواشی کنسرت شیراز، در کنسرت دیگرش در تهران از مردم خواسته بود با او و همدیگر مهربان باشند و گذشت داشته باشند.

نکته مهم دیگری که نباید فراموش کرد این است که در آشفته بازار موسیقی کشور، اتفاقات نامبارک زیادی همچون سرقت هنری و ادبی و پلی بک خوانی رواج دارد که نه تنها حمید هیراد بلکه تعداد زیادی از هنرمندان به آن دست می‌زنند. مافیایی که در آن تهیه کنندگان موسیقی به سودای پول هر چه بیشتر خواننده‌های جوان را یک شبه به اوج شهرت می‌رسانند بدون آنکه تجربه و یا توانایی خاصی پشت پرده سابقه این هنرمندان باشد.