اعتراض حاضران در اختتامیه چهارمین فستیوال موسیقی "آینه‌دار" به وضعیت بیمه و حقوق بازنشستگی هنرمندان موسیقیِ اقوام و نواحی

پاسخ معاون هنری وزارت ارشاد به معترضان در یک مراسم

به گزارش «اول فای» و به نقل از ایسنا، علی مغازه‌ای دبیر فستیوال آینه‌دار در بخشی از مراسم اختتامیه این جشنواره با بیان اینکه موسیقی هشترودی گونه دیگری از موسیقی عاشیقی است، گفت:

"این‌ها دارند از بین می‌روند. آیا به تعداد عاشیق‌ها اضافه شده است؟ ما عاشیق‌هایی داریم که توان نوازندگی خود را از دست داده‌اند. ارامنه منطقه ارومیه تمام شدند. اوهام داودیان تنها ارمنی‌زبان و عاشیق یوسف اوحانس از قوم آسوری‌ها به جا مانده‌اند."

او تاکید کرد:

"آنها حداقل چیزی که لازم دارند بیمه و حقوق بازنشستگی است. شاید تعداد همه آنهایی که در حوزه موسیقی نواحی فعالیت می‌کنند، به پنج هزار نفر هم نرسد. من از آقای حسینی - معاونت هنری وزارت ارشاد - عاجزانه درخواست می‌کنم که این هنرمندان را دریابد."

سید مجتبی حسینی، معاون هنری وزارت ارشاد برای سخن گفتن با هنرمندان موسیقی اقوام و نواحی شمال غرب کشور به روی صحنه دعوت شد و بعد از قرار گرفتن در جایگاه، بدون آنکه از حقوق بازنشستگی و بیمه هنرمندان صحبت کند، گفت:

"بهترین دست مریزاد به برگزارکنندگان فستیوال "آینه‌دار" حضور شماست که موجب دلگرمی آنها می‌شود. تیرماه امسال در خدمت دوستان موسیقی نواحی ایران در کرمان بودم که به عنوان شنونده موسیقی اقوام احساسات خود را نوشتم و همین جا آن متن را برای شما می‌خوانم."

معاونت هنری وزارت ارشاد بعد از خواندن متنی که نوشته بود، با اعتراض حاضران در سالن که چرا درباره بیمه و حقوق هنرمندان سخن نگفته است، مواجه شد.

**وزارت ارشاد تمام دولت نیست

بعد از اهدای تندیس‌ها، معاون هنری وزارت ارشاد با اعتراض حاضران در مراسم و فریادشان درباره بیمه مجبور شد بار دیگر به روی صحنه برود که در توضیحاتی گفت:

"باید چند نکته را درباره بیمه مطرح کنم."

او در پاسخ به مخاطبان که فریاد زدند «بهتر است شما عمل کنید» گفت:

"وزارت ارشاد تمامِ دولت نیست و همه اختیارات را بر عهده ندارد. طبق قوانین، هنرمندان بالای ۵۰ سال نمی‌توانند بیمه تامین اجتماعی شوند، اما بیمه تکمیلی شامل حال آنها می‌شود و وزارت ارشاد آن را عملی کرد."

او ادامه داد:

"در ابتدای دولت یازدهم بدهی وزارت ارشاد به تامین اجتماعی پرداخت شد و هنرمندان از طریق صندوق اعتباری هنر بیمه شدند. سه طرح وزارت ارشاد شامل کمک مستمری، تکریم و گرامیداشت پیشکسوتان در حال انجام است و همچنان ادامه دارد."